sob.. gru 2nd, 2023

Rząd Chin potępił dziś nakładanie przez kilkanaście krajów testów covid-19 na osoby przybywające z Chin i ostrzegł, że kraj może podjąć działania odwetowe.

„Niektóre kraje ustanowiły ograniczenia wjazdu, które są skierowane wyłącznie do chińskich podróżnych. Nie ma to podstaw naukowych, a niektóre praktyki są nie do przyjęcia – powiedziała rzeczniczka MSZ Mao Ning, dodając, że Chiny mogą podjąć „wzajemne środki”.

Chiny od 2020 roku utrzymują swoje granice zamknięte dla obcokrajowców. Kraj ten od prawie trzech lat nie wydaje wiz turystom i wprowadza obowiązkową kwarantannę po przybyciu na swoje terytorium.

Te środki izolacji zostaną zniesione 8 stycznia, ale nadal będzie wymagany test przesiewowy na mniej niż 48 godzin przed przybyciem na terytorium Chin.

Środek ten zbiega się z oczekiwanym i stopniowym wznawianiem przez Chińczyków podróży zagranicznych po trzyletnim zakazie.

Na wszelki wypadek kilkanaście krajów, w tym Włochy i Stany Zjednoczone, zdecydowało się nałożyć obowiązek badania PCR na podróżnych z Chin, przez które przetacza się fala przypadków covid-19.

Maroko, na przykład, po prostu zakazało wszystkim podróżnym z Chin wjazdu na swoje terytorium, „niezależnie od ich narodowości”.