sob.. gru 2nd, 2023

Karabinierzy aresztowali we Włoszech lekarza, który wydał 150 fałszywych zaświadczeń o szczepieniu przeciw COVID-19 i zniszczył 120 dawek szczepionki – podały we wtorek media. Lekarz medycyny ogólnej z miasta Ascoli Piceno, którego nazwiska nie ujawniono, usłyszał zarzuty oszustwa i sprzeniewierzenia mienia.

Jak ustalono w toku postępowania, na podstawie fałszywych zaświadczeń o szczepieniu ponad 70 osób otrzymało przepustki sanitarne, czyli tzw. Green Pass. Ponadto miejska prokuratura w regionie Marche zarzuca lekarzowi, że nie podał żadnej ze 120 dawek szczepionki, pobranych z centrum szczepień, lecz je wyrzucił.

W wyniku śledztwa prowadzonego od września do grudnia 2021 roku na jaw wyszło, że medyk podawał w dokumentacji znacznie wyższą liczbę wykonanych szczepień niż inni lekarze. Odnotowano też, że na liście rzekomo zaszczepionych osób większość stanowili ci, którzy nie byli jego pacjentami, a niektórzy wręcz mieszkali w innych regionach. Sfałszowane dane lekarz wysyłał następnie do systemu informatycznego ministerstwa zdrowia Włoch.