Często myślimy, że urządzenia, które służą do mycia, potrafią również umyć same siebie. Niestety aż tak kolorowo nie jest. Mimo że zmywarka dokładnie umyje nasze naczynia, o jej stan musimy zadbać sami. Zaleca się regularną pielęgnację naszego sprzętu dlatego, że w jego wnętrzu gromadzi się tłuszcz i resztki jedzenia. Może to stwarzać niehigieniczne środowisko I negatywnie wpływać na stan techniczny zmywarki. Dlaczego tak ważne jest czyszczenie urządzenia? Jak często powinniśmy to robić? Czym dokonywać konserwacji zmywarki? Na te pytania postaramy się Wam odpowiedzieć.
Brzydki zapach ze zmywarki
Jeśli w naszej kuchni zaczyna się unosić przykra woń, po otwarciu zmywarki czujesz nieprzyjemny zapach z jej środka to najwyższy czas, aby chwycić za odpowiedni środek czyszczący. Pozostawione resztki jedzenia mogą wydzielać fetor zgnilizny, bo zaczynają się rozkładać. W zmywarce jest ciepło i wilgotno, co jest doskonałym środowiskiem rozwoju dla wszystkich grzybów i pleśni. Wkładanie naczyń to takiego wnętrza to swoiste proszenie się o kłopoty zdrowotne.
Zmywarka nie domywa
Bardzo często, mimo używania sprawdzonych i dobrych detergentów do zmywarki, na szklankach i talerzach zaczyna pojawiać się osad, wydają się niedomyte, a szkło zamglone. To również w większości przypadków wina zanieczyszczeń, jakie zebrały się we wnętrzu zmywarki. Filtry ulegają zapchaniu i utrudniają przepływ czystej wody. A w konsekwencji dokładne domycie naczyń jest utrudnione. Zadbaj o regularne czyszczenie, a sztućce i szklanki pozostaną lśniące i bez zacieków.
Zapchana zmywarka i inne awarie
Jeśli chcemy cieszyć się swoim sprzętem AGD jak najdłużej i korzystać z niego bezawaryjnie, konieczna jest regularna pielęgnacja. Pozostawione we wnętrzu nieczystości sprawiają, że zatykają się filtry. Ponadto narażamy się na uszkodzenia pompy myjącej. Pompa ta jest niezbędna, aby woda w zmywarce płynęła pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli tego zabraknie nasze naczynia pozostaną zaledwie wypłukane, a nie porządnie umyte. Często też awarie pompy kończą się potrzebą jej całkowitej wymiany, co generuje spore koszty. Nieczyszczone otwory to z kolei prosta droga do źle działającego górnego spryskiwacza. Brud blokuje jego pracę, a na talerzach pozostają resztki niezmytego jedzenia.
Czyśćmy, żeby zaoszczędzić pieniądze
Często wydaje nam się, że nie kupując dobrych środków czystości do zmywarki, zaoszczędzimy. Tymczasem sytuacja jest odwrotna. Konserwacje i naprawy z powodu zaniedbań regularnej czystości to setki złotych wydanych na nowe części i specjalistów. Jest dużo bardziej ekonomiczne wyjście, a inwestycja ta wyniesie Was kilkanaście złotych. I będą to dobrze wydane pieniądze. Między lipcem a wrześniem 2022 roku w Klubie Ekspertek Ofeminin odbył się test płynu do czyszczenia zmywarek marki Finish. 200 Ekspertek testowało dwie wersje płynu: uniwersalny i o zapachu cytrynowym. 99% Testerek potwierdziło, że produkt sprawdził się znakomicie. Skutecznie czyścił, a regularnie stosowany sprawiał, że także naczynia były lepiej domyte i bardziej lśniące, co potwierdza 97% testujących.
Dodatkowo regularne stosowanie wpływa na długowieczność zmywarki- przedłuża jej pracę i chroni części przed zniszczeniem.
Co jaki czas czyścić zmywarkę?
Optymalna sytuacja powinna zakładać, że używana 3 razy w tygodniu zmywarka jest czyszczona raz na miesiąc. Wiemy jednak, jak to bywa w rzeczywistości. Jesteśmy zabiegani i nie zawsze mamy czas. Postarajmy się jednak o to, aby raz na trzy miesiące zrobić SPA naszemu sprzętowi. Dokładnie wyczyśćmy przede wszystkim części plastikowe oraz szufladę na sztućce.
Solidnie umyć musimy również dolne ramiona spryskujące, gdzie w zakamarkach pozostaje brud. Na koniec przetrzyjmy wilgotną szmatką obudowy- drzwiczki, uszczelki oraz panel sterujący i koszyk na sztućce.