niedz.. gru 3rd, 2023

W związku z trwającą inwazją Rosji na Ukrainę, 3 października 2023 roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozmieściły cztery myśliwce F-16 na terytorium sąsiedniej Polski, utrzymując ciągłą obecność na wschodniej flance NATO1. F-16 pochodziły z 52. Skrzydła Myśliwskiego ze Spangdahlem Air Base w Niemczech i przybyły na Powidz Air Base w Polsce, zastępując cztery F-15E Strike Eagles z 48. Skrzydła Myśliwskiego z RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii1.

Współpraca z NATO i wsparcie dla Ukrainy

F-15E wykonywały misje patrolowania przestrzeni powietrznej NATO na Lask Air Base w Polsce od listopada 2022 roku1. F-22 Raptors z 94. Dywizjonu Myśliwskiego z Joint Base Langley-Eustis w Wirginii również rotacyjnie stacjonowały na Powidz Air Base od kwietnia1. „Działanie z lokalizacji na przedzie pozwala żołnierzom Sił Powietrznych USA żyć, szkolić się i współpracować z europejskimi odpowiednikami, umożliwiając jednocześnie rozwijanie zdolności obronnych NATO” – zauważyło USAFE w swoim komunikacie1.

Znaczenie Powidz Air Base i rozmieszczenie F-16

Powidz Air Base, położona w centralnej Polsce, znajduje się również w pobliżu Morza Bałtyckiego1. F-22, które zostały rozmieszczone tam wiosną, przeprowadziły również ćwiczenie Agile Combat Employment w Estonii1. Kraje bałtyckie – Estonia, Łotwa i Litwa – nie mają własnych rozbudowanych sił powietrznych i polegają na sojusznikach z NATO w celu przeprowadzenia misji patrolowania przestrzeni powietrznej w regionie, aby odstraszyć Rosję1.

W tym samym dniu, w którym F-16 przybyły do Polski, prezydent USA Joe Biden uczestniczył w telekonferencji z sojusznikami i partnerami, w tym z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem1. Podczas rozmowy, w której uczestniczyli również przywódcy Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i innych, omówiono „wysiłki mające na celu dostarczenie Ukrainie amunicji i systemów broni niezbędnych do obrony jej terytorium przed rosyjską agresją oraz wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej w celu ochrony jej kluczowej infrastruktury przed rosyjskimi atakami powietrznymi” – jak podaje oświadczenie Białego Domu1.