Fri. Feb 23rd, 2024

Na śnieżnym polu w zachodniej Polsce, niedaleko Wedrzyna, ukraińscy żołnierze przechodzą intensywne szkolenie z zakresu walki w okopach. To przygotowanie do trudnej zimowej wojny, która ma miejsce na froncie przeciwko Rosji. Szkolenie prowadzone jest przez żołnierzy z Polski, Francji i Belgii, a jego celem jest przygotowanie ukraińskich wojsk do walki w surowych warunkach zimowych.

Większość z tych ludzi nie ma wcześniejszego doświadczenia wojskowego. Uczą się podstawowych taktyk, a także obsługi broni w obszarach miejskich i w okopach. Szkolenie jest realizowane przez Dowództwo Szkolenia Wojsk Lądowych, które zostało utworzone jako część wysiłków Unii Europejskiej na rzecz wsparcia ukraińskiego wojska. Ćwiczenia odbywają się w 24 z 27 państw członkowskich UE.

Rosja najechała Ukrainę w lutym 2022 roku i obecnie kontroluje prawie jedną piątą jej terytorium. Ukraińska kontrofensywa, trwająca od czerwca, nie przyniosła większych przełomów. Generał Valery Zaluzhnyi, naczelny dowódca ukraiński, stwierdził, że wojna przechodzi w nową fazę statycznej i wyniszczającej walki, która mogłaby pozwolić Moskwie na odbudowę swojej potęgi militarniej.

Zimowe warunki pogodowe mogą dodatkowo skomplikować operacje. “Zima to najbardziej wymagający sezon, jeśli chodzi o wojnę. Poważnie ogranicza nasz ruch i manewrowość, podczas gdy wróg jasno nas widzi przez kamery termowizyjne i drony,” powiedział jeden z ukraińskich żołnierzy. Drugi żołnierz dodał, że szkolenie, które otrzymują w Polsce, pomoże im w kontrofensywie.

FAQ

1. Co to jest wojna pozycyjna?
Wojna pozycyjna to rodzaj walki, w której obie strony utrzymują stałe pozycje i okopy, prowadząc długotrwałe i wyniszczające walki.

2. Co to jest kontrofensywa?
Kontrofensywa to strategiczny ruch wojenny, który polega na przeprowadzeniu ataku po obronie przeciwko ofensywie przeciwnika.

3. Co to jest Dowództwo Szkolenia Wojsk Lądowych?
Dowództwo Szkolenia Wojsk Lądowych to jednostka wojskowa odpowiedzialna za szkolenie żołnierzy w różnych aspektach walki lądowej.

4. Jakie są skutki zimy na prowadzenie działań wojennych?
Zima może poważnie ograniczyć ruch i manewrowość wojsk, utrudniając prowadzenie działań wojennych. Może to obejmować problemy z poruszaniem się w śniegu i lodzie, utrzymaniem ciepła i funkcjonowaniem sprzętu w niskich temperaturach.