Thu. Feb 22nd, 2024

23 stycznia 2024 roku Polska zareagowała na poranny atak rakietowy Rosji na Ukrainę, wysyłając swoje samoloty wojskowe. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP na Twitterze, polskie siły zbrojne zaobserwowały zwiększoną aktywność rosyjskiego lotnictwa, która była związana z atakami na Ukrainę. “Podjęto niezbędne środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej, a sytuacja jest ciągle monitorowana” – głosi oświadczenie.

W odpowiedzi na rosyjskie naloty, które miały miejsce 23 stycznia, w całej Ukrainie zabrzmiały alarmy powietrzne. Eksplozje były słyszalne w kilku obwodach, w tym w Kijowie, Charkowie i Dnieprze. W wyniku ataku rakietowego na Kijów doszło do ofiar i pożarów w wielu dzielnicach.

FAQ

Czym jest Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP?
Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP to jednostka odpowiedzialna za planowanie i realizację operacji wojskowych na terenie Polski.

Co to jest obwód?
Obwód to jednostka administracyjna w niektórych krajach, w tym na Ukrainie. Jest to odpowiednik polskiego województwa.

Czym jest nalot powietrzny?
Nalot powietrzny to atak przeprowadzany przez siły powietrzne, który zazwyczaj obejmuje bombardowanie celów na ziemi.

Wyjaśnienie terminów

Atak rakietowy – jest to rodzaj ataku wojskowego, w którym wykorzystuje się rakiety do zniszczenia celów na ziemi.

Samoloty wojskowe – są to samoloty używane przez siły zbrojne do przeprowadzania operacji wojskowych, takich jak ataki powietrzne, transport wojskowy, rozpoznanie i inne.

Alarm powietrzny – jest to system ostrzegania ludności cywilnej o zbliżającym się ataku powietrznym. Może to obejmować syreny, komunikaty radiowe i telewizyjne oraz inne formy ostrzegania.