Thu. Feb 22nd, 2024

W sobotę, Polska wznowiła operację poszukiwawczą elementów podejrzewanego rosyjskiego pocisku, który naruszył polską przestrzeń powietrzną w piątek rano. Generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poinformował o tym podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie1.

“Chcemy poinformować, że 30 grudnia… na terenie województwa lubelskiego przeprowadzane będą poszukiwania na ziemi możliwych elementów obiektu, który naruszył polską przestrzeń powietrzną wczoraj” – napisało dowództwo operacyjne polskiej armii na platformie społecznościowej X1.

Celem poszukiwań jest ostateczne potwierdzenie, że żaden element obiektu nie pozostał na terytorium Polski. Polskie władze wojskowe poinformowały w piątek, że obiekt opuścił przestrzeń powietrzną kraju… w ciągu trzech minut od wejścia z kierunku granicy z Ukrainą1.

“Ukraińska strona i sojusznicy początkowo potwierdzili nasze zapisy radarowe, że obiekt opuścił terytorium Polski” – powiedział rzecznik dowództwa operacyjnego agencji Reuters1.

Poszukiwania miały trwać do godziny 1900 GMT po przerwie nocnej. W poszukiwaniach w pobliżu miasta Zamość na południowym wschodzie Polski miało uczestniczyć około 480 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej1.

W piątek wieczorem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało rosyjskiego chargé d’affaires, domagając się wyjaśnienia naruszenia przestrzeni powietrznej przez kierowany pocisk1.

FAQ:

  1. Co to jest przestrzeń powietrzna?
    Przestrzeń powietrzna to obszar powyżej terytorium danego kraju, który podlega jego suwerenności. Naruszenie przestrzeni powietrznej oznacza nieautoryzowane wejście obiektu (np. samolotu, drona, pocisku) do tej przestrzeni.
  2. Kim jest chargé d’affaires?
    Chargé d’affaires to dyplomata, który tymczasowo pełni obowiązki ambasadora lub wysokiego komisarza, gdy ten jest nieobecny lub stanowisko jest nieobsadzone.
  3. Co to jest Wojska Obrony Terytorialnej?
    Wojska Obrony Terytorialnej to jedna z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Są to siły rezerwowe, które mogą być mobilizowane w razie potrzeby, np. w czasie kryzysu lub konfliktu.