pt.. gru 1st, 2023

Polska i Indie planują złożyć ofertę na organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Igrzyska w 2036 roku są następnymi Letnimi Igrzyskami, które są do wygrania po tym, jak Brisbane w Australii zostało wybrane na gospodarza Igrzysk w 2032 roku dwa lata temu1.

Pod nowym systemem wyboru gospodarzy olimpijskich, wprowadzonym w 2019 roku, Komisje Przyszłych Gospodarzy MKOl wybierają faworyta na wczesnym etapie procesu, a następnie pełny zarząd wykonawczy MKOl głosuje, aby zatwierdzić lub odrzucić ten wybór1. Jest to kontrast w stosunku do dawnego procesu, który ustanawiał dramatyczne głosowanie pomiędzy czołowymi oferentami i tworzył proces, który był zarówno kosztowny, jak i podatny na korupcję1.

MKOl jeszcze nie ustalił harmonogramu wyboru przyszłego gospodarza, a na tym wczesnym etapie procesu jest szeroki zakres miast, krajów i regionów, które zgłosiły pomysł, ale tylko nieliczne są potwierdzone oferty1. Wśród nich jest grupa czterech miast w Meksyku; nowa, w budowie stolica Nusantara w Indonezji; i Stambuł w Turcji1.

Polska Oferta

Polska ogłosiła swoją ofertę za pośrednictwem prezydenta Polski Andrzeja Dudy i przewodniczącego Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza, z Warszawą jako głównym elementem1. Warszawa, stolica i największe miasto Polski, ma populację ponad 1,8 miliona, co czyni je 6. największym miastem w Unii Europejskiej1. Oferta zbiega się z zakończeniem masowej, już zaplanowanej rozbudowy CPK, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, zlokalizowanego na obrzeżach Warszawy1.

Indyjska Oferta

Indie nie określiły miasta dla swojej oferty, ale drugi co do wielkości kraj pod względem liczby ludności zobowiązał się do procesu przyniesienia Igrzysk do Azji Południowej1. Indie i ich ogromny rynek były w centrum uwagi ruchu olimpijskiego, w tym dodanie najpopularniejszego sportu kraju, krykieta, na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku1. 141. Sesja MKOl, na której potwierdzono krykiet, odbyła się w Mumbaju, a tamtejszy minister młodzieży i sportu Anurag Thakur powiedział, że popiera Ahmedabad jako miasto gospodarza1.