niedz.. gru 3rd, 2023

W ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce doszło do znaczących zmian. Szymon Hołownia, były gospodarz telewizyjny i lider partii Polska 2050, został wybrany na Marszałka Sejmu, zdobywając poparcie 265 deputowanych. Tym samym, Hołownia pokonał kandydatkę partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Elżbietę Witek, która zdobyła jedynie 193 głosy w 460-osobowym parlamencie2.

Wybór Hołowni na Marszałka Sejmu jest wyraźnym sygnałem zmiany władzy w Polsce. W swoim inauguracyjnym przemówieniu, Hołownia obiecał zdecydowane zerwanie z praktykami PiS, które rządziło krajem od 2015 roku. Zapowiedział budowę „parlamentu szacunku” i zobowiązał się do usunięcia tzw. „zamrażarki legislacyjnej”, w której Marszałek Sejmu odmawiał przeprowadzenia niekorzystnych projektów ustaw2.

Nowy Marszałek Sejmu obiecał również, że parlament stanie się bardziej dostępny dla dziennikarzy, którzy pod rządami PiS mieli ograniczony dostęp do budynków parlamentu. Hołownia zadeklarował, że parlament przestanie być „maszyną do głosowania dla rządu” i nie będzie „siedliskiem korupcji”2.

Wybór Hołowni podkreśla, że opozycyjna koalicja trzypartyjna – składająca się z centrowej Koalicji Obywatelskiej, prawicowej grupy Trzecia Droga, której członkiem jest partia Hołowni, oraz Lewicy – teraz kontroluje agendę legislacyjną. Mimo to, prezydent Andrzej Duda wyznaczył dotychczasowego premiera Mateusza Morawieckiego z PiS na nowego premiera, dając mu cztery tygodnie na przedstawienie nowego gabinetu i zdobycie wotum zaufania w parlamencie2.

Jednak, mimo że PiS jest największą partią z 194 posłami, wszyscy potencjalni partnerzy odrzucili jej propozycje utworzenia koalicji. Jeśli, jak jest prawdopodobne, ten wysiłek nie powiedzie się, rząd kierowany przez opozycję przejmie władzę w połowie grudnia2.

FAQ

Kim jest Szymon Hołownia?
Szymon Hołownia to były gospodarz telewizyjny i lider partii Polska 2050. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na Marszałka Sejmu.

Co to jest Marszałek Sejmu?
Marszałek Sejmu to przewodniczący polskiego Sejmu, który kieruje pracami tej izby parlamentu. Jest to drugie najważniejsze stanowisko w kraju, które pełni funkcję prezydenta w przypadku jego śmierci lub rezygnacji.

Co to jest PiS?
PiS, czyli Prawo i Sprawiedliwość, to konserwatywna partia polityczna w Polsce, która rządziła krajem od 2015 roku.

Wyjaśnienie terminów

Marszałek Sejmu – przewodniczący polskiego Sejmu, który kieruje pracami tej izby parlamentu. Jest to drugie najważniejsze stanowisko w kraju, które pełni funkcję prezydenta w przypadku jego śmierci lub rezygnacji.

PiS (Prawo i Sprawiedliwość) – konserwatywna partia polityczna w Polsce, która rządziła krajem od 2015 roku.

Zamrażarka legislacyjna – praktyka, w której Marszałek Sejmu odmawia przeprowadzenia niekorzystnych projektów ustaw.

Wotum zaufania – głosowanie w parlamencie, które ma na celu wyrażenie poparcia lub braku poparcia dla rządu lub jego członków.