Fri. Feb 23rd, 2024

W ostatnich dniach polski parlament stał się miejscem kontrowersyjnego incydentu. Grzegorz Braun, poseł skrajnej prawicy, próbował zgasić świece na menora zapalone na Hanukkah. Zdarzenie to przerwało obrady parlamentu, które miały na celu głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu.

Braun, który jest często kojarzony z ruchami skrajnej prawicy, został pokazany w telewizji, jak gasi świece na menora za pomocą gaśnicy. W wyniku tego działania, obszar wokół został wypełniony dymem. Obrady parlamentu zostały przerwane, aby poradzić sobie z incydentem, a Braun został zawieszony na resztę dnia.

Donald Tusk, którego nowy rząd wygrał wotum zaufania w dniu wtorek, wcześniej wygłosił mowę programową do parlamentu, opisując swoje plany na przyszłość. Określił incydent jako “hańbę”. “To jest nie do przyjęcia. To nie może się zdarzyć ponownie,” powiedział.

Rabbi Sholom Ber Stambler, który zapalał menora w parlamencie przez ostatnie 17 lat, określił Brauna jako “antysemitę, który chciał przyciągnąć uwagę”. Sugerował jednak, że ten incydent miał w rzeczywistości przeciwny do zamierzonego efekt. “Otrzymałem tak wiele telefonów i wiadomości od polskich posłów, ludzi mieszkających w Polsce; wszyscy są oburzeni,” powiedział.

FAQ

Czym jest Hanukkah?
Hanukkah to żydowskie święto trwające osiem dni, upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni w Jerozolimie w II wieku p.n.e. Świece na menorze są zapalane każdego dnia święta.

Kim jest Grzegorz Braun?
Grzegorz Braun to polski polityk, często kojarzony z ruchami skrajnej prawicy. W ostatnich dniach zasłynął z kontrowersyjnego incydentu w polskim parlamencie, gdzie próbował zgasić świece na menorze zapalone na Hanukkah.

Czym jest menora?
Menora to siedmioramienny świecznik, który jest jednym z najstarszych symboli żydowskich. W kontekście Hanukkah, menora odnosi się do specjalnego świecznika z dziewięcioma miejscami na świece, używanego podczas tego święta.

Kim jest Donald Tusk?
Donald Tusk to polski polityk, były premier Polski i były przewodniczący Rady Europejskiej. Obecnie jest liderem nowego rządu, który niedawno wygrał wotum zaufania w polskim parlamencie.