sob.. gru 2nd, 2023

W ostatnich latach relacje między Polską a Rosją stały się coraz bardziej napięte. Wielu obserwatorów zwraca uwagę na ostrą retorykę, jaką prezydent Rosji, Władimir Putin, i jego sojusznicy kierują w stronę Polski.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych komentarzy były słowa Dmitrija Miedwiediewa, byłego prezydenta Rosji i obecnego zastępcy przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji. Miedwiediew określił Polskę jako „niebezpiecznego wroga” i ostrzegł, że kraj ten może stracić swoją suwerenność, jeśli będzie kontynuować swoją obecną politykę1.

Putin również nie pozostaje w tyle. W lipcu 2023 roku oskarżył Polskę o ambicje terytorialne wobec byłego Związku Radzieckiego i stwierdził, że jakakolwiek agresja wobec Białorusi, bliskiego sojusznika Rosji, będzie uważana za atak na Rosję23.

Polska, będąca członkiem NATO, jest jednym z najbardziej zdecydowanych sojuszników Ukrainy w jej konflikcie z Rosją. Polska oskarża Rosję o próby destabilizacji kraju poprzez kampanie dezinformacyjne i szpiegostwo1.

FAQ

1. Czy Putin rzeczywiście uważa Polskę za wroga?
Tak, według komentarzy Putina i jego sojuszników, Polska jest postrzegana jako „niebezpieczny wróg”.

2. Czy Putin groził Polsce utratą suwerenności?
Takie groźby zostały wyrażone przez Dmitrija Miedwiediewa, bliskiego sojusznika Putina1.

3. Czy Putin uważa, że Polska ma ambicje terytorialne wobec Białorusi?
Tak, Putin oskarżył Polskę o ambicje terytorialne wobec Białorusi i stwierdził, że jakakolwiek agresja wobec tego kraju będzie uważana za atak na Rosję23.

Wyjaśnienie terminów

NATO – Północnoatlantycki Traktat Obronny, międzynarodowa organizacja wojskowa utworzona w 1949 roku. Polska jest członkiem NATO od 1999 roku.

Rada Bezpieczeństwa Rosji – organ doradczy prezydenta Rosji ds. bezpieczeństwa narodowego.

Białoruś – kraj w Europie Wschodniej, który jest bliskim sojusznikiem Rosji.

Dezinformacja – celowe wprowadzanie w błąd poprzez rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Szpiegostwo – tajne gromadzenie informacji, zwykle na rzecz innego państwa.