15 Listopada 2015

Wideo
DSC1301.jpg
autor: Sylwester Latkowski

Szeryf z Włoszczowy

W filmie Sylwestra Latkowskiego prokurator Zbigniew Cegieła odpowiada na zarzuty, że w latach 90., jako młody asesor, lubił sobie wypić. – W mojej młodości troszkę sobie popijałem – przyznaje w filmie. "Szeryf z Włoszczowy" to jedna z części filmu "Człowiek z lasu. Polska Lokalna”, który opowiada o powiązaniach lokalnych władz, biznesu i wymiaru sprawiedliwości w Świętokrzyskiem.

 

W trakcie prac nad filmem (i książką) Sylwester Latkowski otrzymał od zastrzegającego sobie anonimowość informatora zapis monitoringu z pewnego spotkania w 2011 r. w hotelu Villa Aromat. Skład był doborowy: starosta Włoszczowy, były wiceburmistrz, przewodniczący rady powiatu, radny, szef nadleśnictwa, prokurent największej miejscowej firmy. Nagranie miało świadczyć, że we Włoszczowie kluczowe decyzje zapadają w nieprzypadkowym gronie. 

 

Miejscowy prokurator Zbigniew Cegieła osobiście wszczął postępowanie, by zdemaskować informatora i oskarżyć go o złamanie tajemnicy zawodowej. Wielomiesięczne śledztwo nie przyniosło rezultatu. Prokurator zwrócił się do sądu o zwolnienie autora filmu z obowiązku zachowania tajemnicy dziennikarskiej. Sąd z oczywistych powodów odrzucił ten wniosek. Szeryf nie ustąpił i zgłosił kolejny.

 

Po emisji fragmentu filmu

 

Po kilkumiesięcznej przepychance Zbigniew Cegieła złożył dymisję z szefowania  prokuraturze rejonowej we Włoszczowie. Uczynił to, gdy rzecznik dyscyplinarny przy Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie wszczął w jego sprawie postępowanie sprawdzające. Cegieła nie podał żadnych powodów tej decyzji. Nadal jednak pełni obowiązki prokuratora.

 

Rzecznik też o szczegółach postępowania nie mówi, zasłaniając się wyłączeniem jawności. Przyznaje jedynie, że chodzi o "uchybienie godności sprawowanego urzędu”. Na czym miałoby ono polegać? Jak podała "Gazeta Wyborcza”, ma to związek z wywiadem udzielonym przez prokuratora Cegiełę Sylwestrowi Latkowskiemu.

 

Obejrzyjcie film Sylwestra Latkowskiego.

 

Tagi: włoszczowa, sylwester latkowski, polska lokalna, prawo, prokuratura

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone