17 Września 2015

Terroryzm
DSC1066.jpg
autor: Olga Wasilewska

Wygrali z Ministerstwem Zdrowia

  • KacperMZRefundacjaTRAPS.jpg
  • Kulisy24KacperTRAPSRefundacjaMZ.jpg Kacper z mamą (fot. O.Wasilewska)

Ministerstwo Zdrowia odmówiło refundacji leku cierpiącemu na zespół TRAPS chłopcu. Kacper i jego mama, o których pisaliśmy niedawno, zdecydowali się pójść do sądu. Kwestionowali decyzję resortu. Dziś Naczelny Sąd Administracyjny przyznał im rację. MZ musi ponownie rozpatrzyć wniosek rodziny. 

– Pytanie tylko, czy wykażą dobrą wolę, czy będą brnąć dalej – mówi nam mama Kacpra.

 

Co zrobi MZ?

Resort ma 30 dni na zajęcie stanowiska w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pytanie, czy urzędnicy będą czekać, aż wyrok zostanie im przekazany drogą oficjalną. Teoretycznie takiej potrzeby nie ma. Przedstawiciele resortu byli dziś obecni na sali. MZ zna już decyzję sądu.

 

Jest też druga możliwość skrócenia czasu oczekiwania na decyzję MZ. Po odrzuceniu przez ministerstwo pierwszego wniosku o refundację, rodzina złożyła kolejny. Ten wciąż czeka na rozpatrzenie. – Gdyby mieli dobrą wolę rozpatrzyliby pozytywnie nasz drugi wniosek – tłumaczy mama Kacpra.

 

Pytanie o to, jak MZ ma zamiar ustosunkować się do wyroku sądu, wysłaliśmy do rzecznika ministerstwa. Czekamy na odpowiedź.

 

Zapas leku tylko na dwa miesiące

Dlaczego tak ważne jest, by odpowiedź MZ nadeszła szybko? Z rodzicami Kacpra rozmawialiśmy w sierpniu. Rodzina, dla której pomocą jest fundacja SiePomaga, miała zapas leku tylko na dwa miesiące.

 

 

Zespół TRAPS to rzadka autozapalna choroba genetyczna. W Polsce zdiagnozowano ją u siedmiorga dzieci. Pierwsze, którego rodzice wystąpili o zgodę na refundację, zgodę dostało. Kolejne nie miały tyle szczęścia.

Kacper jest jedną z nich.

 

Tagi: TRAPS, kacper, ministerstwo zdrowia, refundacja, wyrok, fundacja siepomaga, olga wasilewska

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone