08 Sierpnia 2016

Terroryzm
K48l.jpg
autor: Redakcja

Sojusz Państwa Islamskiego z Talibami

  • ISIS-Talibowie.jpg

Afgańska armia wspierana przez USA skutecznie wykorzystywała konflikt, jaki panował pomiędzy Talibami i Państwem Islamskim. Dzięki temu siłom rządowym udało się przejąć inicjatywę. Od niedawna bojownicy obu terrorystycznych organizacji przestali ze sobą walczyć. Mowa nawet o sojuszu zawiązanym tylko po to, aby wyprzeć USA i Afgańskie siły rządowe z regionu prowincji Nangarhar i Kunar.

Państwo Islamskie wyruszyło na podbój Afganistanu w zeszłym roku. Chodzi o przejęcie kontroli nad produkcją heroiny i trasami przemytu narkotyków. Jest to konsekwencją zniszczenia instalacji naftowych znajdujących się pod kontrolą ISIS na bliskim wschodzie. Wypierane z Iraku i Syrii Państwo Islamskie szybko dało o sobie znać w Azji środkowej. Wśród mieszkańców Afganistanu jest prowadzona intensywna akcja rekrutacyjna. Przedstawiciele Państwa Islamskiego utrzymują, że w wyniku walk z siłami rządowymi zdobyli amerykańskie wyposażenie w tym urządzenia radiowe i środki komunikacji.

Sojusz Państwa Islamskiego z Talibami zagraża utrzymaniu amerykańskich zdobyczy w rejonie Azji środkowej. Nie wspominając o amerykańskich bazach w tym rejonie. Czy konieczna będzie druga interwencja w Afganistanie?

Tagi: isis, państwo islamskie, talibowie, afganistan

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone