06 Października 2015

Terroryzm
K48l.jpg
autor: Redakcja

Dzieci coraz częściej spędzają wakacje... w pracy

  • PracaDzieciCBOSWakacje.jpg (fot. flickr)

Jak dzieci spędzają wakacje? Coraz częściej w pracy. „W ciągu ostatnich wakacji w co czwartym gospodarstwie domowym, w którym są dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno z nich pracowało zarobkowo (24%). Odsetek ten jest wyższy niż w latach 2010–2012”– czytamy w najnowszym raporcie CBOS „Odpoczynek czy praca zarobkowa? Wakacje dzieci i młodzieży”.

 

CBOS od ponad 20 lat sprawdza, jak uczniowie spędzają wakacje. Najnowsze badanie przeprowadzono 17-23 września 2015 roku na losowo wybranej grupie 972 dorosłych mieszkańców Polski.

 

Ze sporządzonego w wyniku badania raportu wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco zmalał odsetek gospodarstw domowych, z których żadne dziecko nie wyjechało na wakacje. Wzrosła też liczba rodzin, którym na wypoczynek udało się wysłać wszystkie zamieszkujące w gospodarstwie domowym dzieci.

 

Wakacje coraz krótsze

Kto odpoczywał? Dzieci zamieszkujące miasta. Pochodzące z rodzin zarabiających co najmniej 1400 złotych na osobę. Dzieci ze wsi lub z rodzin, w których dochód jest mniejszy niż 649 złotych na osobę, nie miały tyle szczęścia. Niemal połowie rodzin, nie udało się wysłać na odpoczynek żadnego z podopiecznych.

 

Dzieci, które wyjechały, odpoczywały najczęściej tydzień lub dwa tygodnie. Przy czym autorzy badania podkreślają, że „w tym roku, dłuższe wyjazdy cieszyły się trochę mniejszą popularnością niż dwa lata temu”.

 

Brak pieniędzy, lub... czasu

Najczęściej rezygnujemy z wakacyjnych wyjazdów ze względów finansowych. Tymczasem rodzice dzieci z dobrze sytuowanych rodzin często wspominają o braku czasu. Pojawił się także argument, że dzieci „nie muszą wyjeżdżać”. Mogą wypoczywać w domu.

 

Inne powody? 15% rodziców zadeklarowało, że dziecko zostało w domu do pomocy w gospodarstwie rolnym. 14% uzasadniło brak wakacji koniecznością podjęcia przez dziecko pracy zarobkowej.

 

Pracowite wakacje

Jak dzieci spędzają wakacje? 24% badanych zadeklarowało, że tegoroczne lato ich dzieci, przynajmniej częściowo, spędziły w pracy. „Odsetek ten jest trochę wyższy niż w latach 2010–2012” – podkreślają autorzy badania.

 

Trzy rodziny zadeklarowały, że pracowało dziecko w wieku 6–12 lat. Dziesięć rodzin wysłało do pracy dziecko 13–15-letnie. Trzydzieści dwie rodziny pozwoliły w wakacje zarabiać podopiecznym 16–19-letnim.

 

Prace zarobkową podejmują najczęściej uczniowie szkół średnich (32%). Najrzadziej – szkół podstawowych (3% badanych). Pracują najczęściej dzieci ze wsi lub małych miast. Podopieczni rodzin o miesięcznych dochodach mniejszych niż 2 tysiące złotych na osobę.

 

Z danych CBOS wynika, iż większość badanych akceptuje pracę zarobkową młodzieży. Przyzwolenie dla pracy gimnazjalistów wyraził co trzeci badany. Wakacyjne zarobkowanie uczniów szkół podstawowych budzi niemal powszechny sprzeciw.

Tagi: dzieci, wakacje, praca, CBOS, wyjazd, wypoczynek

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone