17 Września 2015

Świat
DSC1066.jpg
autor: Olga Wasilewska

Zakaz wjazdu na Ukrainę. Polacy na czarnej liście Petro Poroszenki

  • Petro-Proszenko-Ukraina.jpg Petro Poroszenko. PAP/Jacek Turczyk

Na stronie ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki opublikowano listę ponad czterystu osób, które zostały objęte zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy. To osoby, które – jak czytamy w oficjalnym komunikacie kancelarii prezydenta– „godzą w interesy narodowe” kraju. Pada też oskarżenie o „sprzyjanie działalności terrorystycznej”.

 

BBC protestuje

Na liście osób, które mają zakaz wjazdu na teren Ukrainy, znalazło się m.in. kilku dziennikarzy BBC. Jednym z nich jest Steve Rosenberg, wieloletni korespondent BBC w Moskwie. Kolejnym – operator Anton Chicherov.

 

– To jest haniebny atak na wolność mediów. Sankcje są całkowicie niewłaściwe i niewytłumaczalne są środki podjęte przeciwko dziennikarzom BBC. Ich zadaniem było jedynie raportowanie o sytuacji na Ukrainie. Bezstronnie i obiektywnie. Wzywamy rząd Ukrainy do natychmiastowego usunięcia ich nazwisk z listy – mówi w rozmowie z The Guardian Andrew Roy, redaktor działu zagranicznego BBC.

 

Były współpracownik Newsweek.pl

Wśród ponad czterystu nazwisk z dekretu prezydenta są też nazwiska Polaków. Zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy objęto m.in. Janusza Korejbę i Dawida Berezickiego.

 

Jakub Korejba to były współpracownik portali Newsweek.pl i „Nowa Europa Wschodnia”. W lipcu 2014 obie redakcje zakończyły współpracę z nim. Jako przyczynę wskazywano publikowane przez Korejbę teksty, które ukazywały się w rosyjskojęzycznych mediach. M.in. tekst z 7 lipca „Dywersja przeciw Ukrainie: polski ślad”. Na łamach RIA Novosti dziennikarz przekonywał, że Polacy szkolą demonstrantów walczących na kijowskim Majdanie. Placówki dyplomatyczne RP na terenie Ukrainy nazwał „forpocztą wpływów NATO”. – Były współpracownik Newsweek.pl zajmuje się propagandą w rosyjskich mediach – donosił miesięcznik „Press”. Korejba na co dzień mieszka w Moskwie.

 

Dawid Berezicki to narodowiec, członek Obozu Wielkiej Polski. W dekrecie Poroszenki opisany jako „bloger, dziennikarz Novorossia News Agency”.

 

Trzecim Polakiem z dekretu prezydenta Poroszenki jest Dawid Hudziec, dziennikarz i bloger publikujący opinie na portalu Noworossia Today.

 

Tagi: ukraina, petro poroszenko, zakaz wjazdu, dziennikarze, steve rosenberg, anton chicherov, BBC, janusz korejba, dawid berezicki, dawid hudziec

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone