05 Lipca 2016

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

USA uzbraja Ukrainę

  • radar.jpg Amerykańskie systemy radarowe dla Ukrainy

Amerykański system radarowy AN/TPQ-36 skutecznie wykrywa ogień artylerii i ataki rakietowe w zasięgu do 24 km. Określa przy tym dokładne miejsce, z którego prowadzono ostrzał. Natomiast radar AN/TPQ-49 pozwala na ostrzeganie, wykrywanie oraz przekazywanie danych dla systemów artyleryjskich o pociskach moździerzowych. Prowadzi obserwację w kącie 360° i w promieniu 10 km.
Jest to już kolejna dostawa systemów radarowych dla ukraińskiej armii. W 2014 roku otrzymała ona lekkie radary AN/TPQ-48. Rok później zostały dostarczone dwa pierwsze radary typu AN/TPQ-36. Według wojskowych ekspertów to najważniejszy, w tej chwili, sprzęt obronny. W Donbasie największe straty zadaje Ukraińcom wrogi ostrzał rakietowy i artyleryski. Radary pomagają uniknąć ofiar i skutecznie zwalczać artylerię separatystów.

Przekazane systemy radarowe to dopiero początek zakrojonej na wielką skalę pomocy. W najbliższym czasie ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę dotrą kolejne partie radarów, dronów bojowych i systemów szyfrowanej łączności.

Tegoroczny budżet Stanów Zjednoczonych zakłada największą w historii kwotę na realizację programu współpracy wojskowej i technicznej z Ukrainą. Według ambasadora Ukrainy w USA jest to aż 600 milionów dolarów. Z tego 330 milionów dolarów przeznaczone jest na sferę bezpieczeństwa i obrony, a 50 milionów na broń powietrzną.

Tagi: ukraina, stany zjednoczone, radary, pomoc wojskowa

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone