29 Sierpnia 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Szantaż i 3 mln euro. Dziennikarze śledczy pod lupą prokuratury

  • MohammedVIMarokoDziennikarzeAresztowani.jpg Przywódca Maroka, Muhammad VI, jest kontrowersyjnym władcą znanym z zamiłowania do luksusu (fot. flickr)

Aresztowano dwoje francuskich dziennikarzy śledczych – donosi AFP. Eric Laurent i Catherine Graciet mieli szantażować króla Maroka. Według francuskich mediów, za wstrzymanie niepochlebnej dla władcy publikacji żądano 3 mln euro.

 

Laurent i Graciet zostali zatrzymani po spotkaniu z przedstawicielami marokańskich władz. Według AFP, podczas spotkania miało dojść do przekazania pieniędzy. Prowadzone przez francuską prokuraturę śledztwo dotyczy próby wymuszenia i szantażu. Muhammad VI jest królem Maroka od 1999 roku. Zajmuje 25. miejsce na liście 50 najbogatszych polityków świata.

 

Trzy spotkania

 

Eric Laurent to autor wielu książek o Maroku i jego władcach, były dziennikarz Radio France. Ma 68 lat. Według AFP, miał skontaktować się z biurem króla Mohammeda VI w połowie sierpnia. Prosił o rozmowę na temat kolejnej publikacji. Pozycja miała opisywać kulisy funkcjonowania marokańskiej monarchii. Dziennikarz zapewniał, że wkrótce trafi do księgarń.

 

Pierwsza rozmowa z przedstawicielami władz odbyła się 11 sierpnia. Z dziennikarzem spotkał się Eric Dupond-Moretti, prawnik reprezentujący marokańskie władze. Podczas spotkania Laurent miał zażądać pieniędzy w zamian za rezygnację z praw autorskich do książki i wycofanie jej z druku.

 

Na kolejne spotkanie władze zaprosiły przedstawicieli organów ścigania. 21 sierpnia Laurent miał ponowić żądania. Francuska prokuratura wszczęła śledztwo.

 

Podczas spotkania, które odbyło się 27 sierpnia, dziennikarz zgodził się zmodyfikować swoją propozycję. 3 miliony euro zamieniono na 2 miliony. Zaliczka w wysokości 80 tysięcy euro miała zostać wypłacona „od ręki”.

 

Według RTL, Eric Laurent został aresztowany wkrótce po spotkaniu, w jednej z paryskich restauracji. Towarzyszyła mu współautorka spornej książki, Catherine Graciet.

 

Marokański Midas. Ekscentryczny władca

 

Graciet to francuska dziennikarka. Autorka głośnych publikacji na temat relacji francuskich władz z libijskim przywódcą Mu’ammarem al-Kaddafim.

 

W 2012 roku, wspólnie z Erikiem Laurentem, wydała „Le Roi prédateur”. Była to ich pierwsza wspólna książka o przywódcy Maroka. Publikacja piętnowała rozrzutność władcy, który podczas koronacji przedstawiał się jako „król biednych”. Autorzy przypominali, że pięć milionów poddanych króla żyje na skraju ubóstwa. Dane zestawiali z długą listą kosztownych zachcianek władcy. Kilkanaście pałaców, luksusowe samochody, odrzutowiec wyposażony w prywatną siłownię. Według dziennikarzy, Muhammad VI z państwowej kasy pobiera ponad 31 milionów euro rocznie.

 

Sam władca został opisany jako człowiek kapryśny i znany z niekontrolowanych napadów gniewu. Niewygodna dla monarchii publikacja odbiła się szerokim echem w Maroku i Francji.

Tagi: dziennikarze, catherine graciet, eric laurent, król, maroko, muhammad vi, szantaż

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone