23 Grudnia 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Snowden: Jeden SMS wystarczy, aby przejąć kontrolę nad telefonem

  • Edward-Snowden.jpg Edward Snowden na ekrenie podczas przyznania nagrody Norweskiej Akademii Literatury i wolności sowa. Norwegia, luty 2015

Jak udowadnia Edward Snowden – dzięki zaledwie jednej wiadomości SMS rząd może przejąć kontrolę nad smartfonem. Bez wiedzy użytkownika.

 

 

Jak pisze Amy X. Wang na qz.com, były pracownik wywiadu i kontrowersyjny informator powiedział BBC, że brytyjska agencja bezpieczeństwa GCHQ posiada zaawansowana technologię pozwalającą zdobywać niemal wszystkie możliwości dostępu do smartfonów. Osiąga to wysyłając zaszyfrowaną wiadomość tekstową. Technologia  jest zapożyczona od Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, kosztującej, bagatela… miliard dolarów.

 

Zasada działania jest bardzo prosta. Na numer telefonu właściciela smartfona, który agencja chce przejąć, wysyłany jest specjalnie spreparowany komunikat SMS.  – Ale kiedy przychodzi, jest to ukryte przed odbiorcą – wyjaśnia Snowden. SMS nie jest wyświetlany. 

 

Agencje mają mieć dostęp do wielu funkcji telefonu, takich jak czytanie i  wysyłanie wiadomości, do historii przeglądarki stron internetowych, a nawet do aparatu. Dzięki nim możliwe jest robienie tajnych zdjęć bez wiedzy użytkownika telefonu. 

 

Snoweden wyjaśnił działanie technologii GCHQ odwołując się do słynnej belgijskiej bajki o Smerfach, każdemu z narzędzi w zbiorze nadając inne imię.

– Smerf Śpioch: narzędzie zarządzania energią, które włącza i wyłącza telefon bez wiedzy jego właściciela.

– Smerf Naganiacz:  narzędzie geolokalizacji, pozwalające agencji śledzić użytkownika telefonu z większą precyzją niż pozwala na to wieża triangulacji.

– Smerf Wścibski: narzędzie pozwalające agencji podsłuchiwać przez mikrofon telefonu, nawet jeśli jest wyłączony.

– Smerf Paranoidalny: narzędzie samoobrony sprawiające, że użytkownikowi telefonu albo technikowi trudno jest odkryć, że telefon jest zhakowany. 

 

Według Snowdena, oprogramowanie ma pomóc agencjom w namierzaniu i śledzeniu terrorystów i innych groźnych przestępców, jak np. pedofile. 

 

Informacje, które zdradził BBC, wyjaśniają słowa jego prawnika, który kilka miesięcy temu mówił, że Snoweden nigdy nie używa iPhone’ a, ponieważ iPhone ma oprogramowanie potrafiące potajemnie zbierać informacje. 

 

Rząd Wielkiej Brytanii odmówił komentarza w sprawie ujawnionych przez Snowdena informacji. Powiedział jedynie, że prace nad GCHQ są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi norm prawnych i politycznych.

Tagi: edward snowden, wielka brytania, agencja wywiadu, inwigilacja, podsłuch, smartfon, iphone, bezpieczeństwo, terroryzm, smerfy

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone