23 Lipca 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Snowden chce wrócić do USA

  • pap201506230VR.jpg Edward Snowden (na ekranie) przemawia do dziennikarzy. Konferencja prasowa. Strasburg. 23 czerwca 2015 (EPA/PATRICK SEEGER)

Edward Snowden, człowiek, dzięki któremu opinia publiczna poznała tysiące poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów amerykańskich agencji rządowych, od ponad dwóch lat pozostaje w ukryciu. Obecnie przebywa na terenie Rosji. W apartamencie gdzieś na przedmieściach Moskwy. – Snowden chce wrócić do USA. Wydaje się, iż wierzy, że może to zrobić na własnych warunkach. Czy może mu się udać? – zastanawia się „Los Angeles Times”.

 

Gazeta przypomina, że w Stanach na Snowdenie ciąży wyrok za szpiegostwo. Grozi mu nawet 30 lat więzienia. „Mimo to w nielicznych wywiadach, których udziela, coraz częściej pojawia się wątek powrotu do kraju” – czytam w tekście.

 

Co może pomóc byłemu pracownikowi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w negocjacjach z administracją USA? To oczywiste. Przychylność opinii publicznej, w połączeniu z trwającą kampanią prezydencką.

 

Jest jednak problem. Mimo iż Amerykanie gotowi są przyklasnąć temu, co Snowden zrobił, badania wskazują, że jego samego nie darzą sympatią. Według ankiety przeprowadzonej w kwietniu przez „News & World Report”, aż 64% respondentów miało zdecydowanie negatywną opinię o Snowdenie. „Takie wyniki mogą zniechęcić kandydatów na prezydenta USA do podejmowania w kampanii wyborczej tematu ewentualnego ułaskawienia Snowdena” – zwraca uwagę „LA Times”.

 

– Edward kocha Amerykę i chciałby wrócić do domu – mówi Anatoly Kucherena, moskiewski prawnik Snowdena. Jednak nawet on przyznaje, że w obecnej sytuacji powrót wydaje się niemożliwy. – Snowden mógłby negocjować z władzami Stanów, ale na początek domaga się gwarancji, że po powrocie nie pójdzie do więzienia na 100 lat – mówi Kucherena na łamach „LA Times”. Prawnik, który – jak zauważa gazeta – ma ścisłe powiązania z Kremlem, zapewnia, że jego klient, mimo przebywania w Rosji, nie przekazał jej władzom żadnych dokumentów. Sam Snowden twierdził wcześniej, że wszelkie materiały, które wywiózł z kraju, zostawił w Hongkongu.

 

– Nikt nie daje temu wiary. Z własnej woli czy nie, Snowden stał się agentem obcego wywiadu – odpowiada Kori Schake, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji George’a W. Busha.

Czy Snowden wróci do domu?

Ben Wizner, amerykański pełnomocnik Snowdena, przyznaje, iż jest to mało prawdopodobne. – On ma dwie możliwości. Pozostać tam, gdzie jest, lub trafić do amerykańskiego więzienia – tłumaczy.

 

Wizner przekonuje że na korzyść jego klienta działa czas. Fakt, że ma zaledwie 32 lata.

 

– Mamy jeszcze wiele do zrobienia. On chce prowadzić globalną debatę na temat prawa do prywatności i koniecznych reform sądownictwa. Można to robić nawet z Rosji– zapewnia Wizner. 

Tagi: snowden, los angeles times, rosja, NSA, powrót, USA