21 Września 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Karty na darmowe leczenie uchodźców? FAZ krytykuje Merkel

  • Angela-Merkel.jpg Angela Merkel i pochodząca z Afganistanu Schukria Barakzai. Selfie podczas forum „Dialog z kobietami”. Wrzesień 2015 (fot. PAP/EPA)

– Merkel i minister zdrowia Herman Gröhe chcą rozdawać uchodźcom bezpłatne karty ubezpieczenia zdrowotnego– czytamy we Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Holger Steltzner z FAZ przekonuje, że „swoimi słowami i czynami Merkel zachęca do przyjazdu do Niemiec także ludzi, których życie i zdrowie nie jest wcale zagrożone”.

 

 

– Merkel i minister zdrowia Herman Gröhe chcą rozdawać uchodźcom bezpłatne karty ubezpieczenia zdrowotnego, aby mieli możliwość uzyskania optymalnego i pełnego pakietu usług w całym kraju, chociaż przepisy azylowe dopuszczają tylko lokalny dostęp do ograniczonych usług medycznych – czytamy w opublikowanym w niedzielę przez FAZ komentarzu.

 

Autor, przypomina, że darmowy dostęp do usług medycznych to „marzenie nie tylko azylantów”. Krytykuje niemiecki rząd za to, iż w Europie „jako jedyny generuje przekaz, jakoby wszyscy uchodźcy byli tu mile widziani”. Ostrzega, że w świecie arabskim może zostać potraktowane to jak zaproszenie także dla emigrantów ekonomicznych.

 

To nie pierwszy raz, gdy FAZ krytycznie ocenia postawę niemieckiego rządu ws. kryzysu uchodźców.

 

Tydzień temu oburzenie wywołały słowa kanclerz Merkel, że „nie można ograniczyć liczby osób występujących o azyl w Niemczech”. Gazeta nazwała tę wypowiedz „fatalną”. – To zaproszenie dla wszystkich cierpiących tej ziemi: przyjeżdżajcie do nas – dowodził na łamach FAZ Reinhard Mueller. Autor przypominał, że przyjęcie uchodźców wojennych jest „aktem dobrowolnym” i że jedyne, czego Niemcom robić nie wolno, to odsyłać uciekinierów do krajów gdzie groziłyby im prześladowania.

 

– To państwo może wypełniać swoje humanitarne obowiązki jedynie, dopóki będzie funkcjonowało – ostrzegano w tekście. Dodając, iż nieodpowiedzialna polityka może doprowadzić do utraty kontroli nad „terytorium i narodem” a wtedy „wszystko się rozsypie”.

Tagi: uchodźcy, merkel, zaproszenie, opieka medyczna, darmowa, azyl, pomoc

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone