24 Sierpnia 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Jihadi John wraca do Anglii. „Będę ścinał głowy niewiernych”

  • AAA.jpg Nagranie z egzekucją amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya zostało opublikowane w internecie.

Mohammed Emwazi, pochodzący z Londynu zabójca, znany jako Jihadi John, zapowiada powrót do Wielkiej Brytanii. W sporządzonym dwa miesiące temu nagraniu ma twierdzić, że będzie „ścinał głowy niewiernym” – donosi Agencja Reutera.

 

17-sekundowe nagranie wykonano za pomocą telefonu komórkowego. Morderca znany jako Jihadi John twierdzi, że wkrótce wróci do kraju, żeby kontynuować misję. Zapowiada „ścinanie głów niewiernych”. Wraz z nim ma przyjechać lider Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi.

Nagranie zdobyła syryjska opozycja. Przypuszcza się, że wykonano je w Syrii, dwa miesiące temu. W okolicach kontrolowanego przez Państwo Islamskie, miasta Deir Ezzor.

 

Pochodzący z Wielkiej Brytanii 27-latek został zidentyfikowany jako członek oddziałów Państwa Islamskiego w lutym tego roku. Powołując się na brytyjskie służby specjalne, BBC twierdzi, że mężczyzna studiował informatykę na uniwersytecie Westminster. Jego poglądy miały się zradykalizować po ukończeniu studiów, w 2009 roku.

 

Dziś jest jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów świata.

 

Mohammed Emwazi brał udział w egzekucji przynajmniej pięciu osób. Był wśród nich japoński zakładnik Keji Goto. Także dwóch porwanych w Syrii Brytyjczyków. Po opublikowaniu w sieci nagrania z egzekucji dziennikarza Jamesa Foleya, armia amerykańska wyznaczyła za głowę zabójcy nagrodę w wysokości 6 milionów dolarów.

Tagi: jihadi john, dżihad, mohammed emwazi, londyn, abu bakr al-baghdadi, terrorysta

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone