03 Listopada 2016

Świat
autor: Robert Nowak

Czy Brexit dojdzie do skutku?

  • Brexit.jpg

Sąd uznał konieczność konsultowania tej decyzji z brytyjskim Parlamentem. Nie trudno przypuszczać, że doprowadzi to do opóźnienia procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii. W drastycznym przypadku może nawet zablokować ten proces. Większość brytyjskich Parlamentarzystów opowiedziała się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w strukturach Unii Europejskiej. Według Theresy May nie musi mieć ona aprobaty parlamentu żeby rozpocząć rozmowy w sprawie Brexitu.

Wysoki Trybunał Zjednoczonego Królestwa zajął się sprawą na wniosek deputowanych brytyjskiego parlamentu, którzy są zwolennikami pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Według Trybunału rząd brytyjski nie ma prawa do wdrożenia procedury Brexitu bez poparcia parlamentu.

Takie rozstrzygnięcie jest konsekwencją przyjęcia w 2010 roku „Reform and Governance Act 2010” przewidująca przedkładanie parlamentowi do akceptacji większości traktatów międzynarodowych.

Brytyjski rząd ma możliwość złożenia odwołania od rozstrzygnięcia Trybunału. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w grudniu tego roku. Wówczas dowiemy się czy Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej.

Tagi: brexit, wielka brytania, theresa may, unia europejska

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone