02 Lipca 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Brytyjski wywiad inwigilował Amnesty International

  • amnesty123.jpg

– Jak mamy realizować misję obrońców praw człowieka, skoro ofiary nadużyć mogą podejrzewać, że ich poufna korespondencja trafi w ręce rządu? – tymi słowami sekretarz generalny Amnesty International odpowiedział na rewelacje mówiące o tym, że brytyjskie agencje rządowe szpiegowały organizację. Uzyskiwały dostęp do jej korespondencji, przechwycały ją i przechowywały.

 

– Po 18 miesiącach sporów i zaprzeczeń mamy potwierdzenie, że w rzeczywistości jesteśmy poddawani przez rząd masowej kontroli. To oburzające, że coś, co uchodzi za domenę despotycznych władców, rozegrało się na brytyjskiej ziemi i było zorganizowane przez brytyjski rząd – napisał w specjalnym oświadczeniu Salil Shetty, sekretarz generalny Amnesty International. O sprawie działacze Amnesty International dowiedzieli się od IPT (Investigatory Powers Tribunal), czyli trybunału wyspecjalizowanego w sprawach przeciwko tajnym służbom Wielkiej Brytanii.


Trybunał poinformował, że 22 czerwca GCHQ, czyli brytyjska agencja wywiadu elektronicznego, błędnie zidentyfikowała jedną z dwóch organizacji pozarządowych, które zostały poddane bezprawnemu nadzorowi rządu Wielkiej Brytanii. Bo w rzeczywistości to Amnesty International, a nie – jak wcześniej sądzono – egipska organizacja broniąca praw człowieka – była szpiegowana.


Potrzebne niezależne śledztwo


W swoim oświadczeniu przedstawiciele Amnesty International napisali też, że nie uzyskali informacji, dlaczego byli szpiegowani i co zrobiono z uzyskanymi tą drogą informacjami. Ich zdaniem ten przykład pokazuje, iż przed Wielką Brytanią stoi wyzwanie wprowadzenia reform regulujących prawo dotyczące inwigilacji. Amnesty International domaga się również niezależnego śledztwa, które wyjaśniłoby, dlaczego rządowi Wielkiej Brytanii zależało na szpiegowaniu organizacji broniącej praw człowieka.

Tagi: wywiad, amnesty international, wielka brytania, inwigilacja, organizacja

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone