24 Września 2015

Świat
K48l.jpg
autor: Redakcja

Blogerzy na celowniku islamistów

  • bangladesz-morderstwo-blogera.jpg W lutym z rąk ekstremistów zginął Avijit Roy, pisarz i bloger. Teraz jego żona jest na celowniku terrorystów (fot. PAP/EPA)

Islamscy bojownicy działający w Bangladeszu opublikowali listę blogerów, aktywistów i pisarzy z całego świata, którzy ich zdaniem szerzą antyislamską propagandę i powinni za to odpowiedzieć – poinformował brytyjski „The Guardian”. Dziennikarze zwracają uwagę, że grupa działająca do tej pory na terenie jednego azjatyckiego kraju, najwyraźniej planuje ekspansję. Na jej celowniku jest bowiem aż 9 blogerów z Wielkiej Brytanii, siedmiu z Niemiec, dwóch z USA i po jednym z Kanady i Szwecji.

 

 

Jak pisze dziennik, niektórzy z wymienionych przez terrorystów z Ansarullah Bangla Team (ABT) blogerów to obywatele Bangladeszu mieszkający za granicą. Inni mają podwójne obywatelstwo. Na liście znaleźli się także ludzie niezwiązani z Bangladeszem. Łączy ich jedno: wszyscy otwarcie krytykują islamski ekstremizm.

 

Lista została przedstawiona na nagraniu opublikowanym w sieci przez ABT, czyli grupę, która obwiniana jest o serię morderstw blogerów i działaczy z Bangladeszu, do których dochodziło regularnie w ciągu ostatnich 18 miesięcy. „Pozbawcie obywatelstwa Bangladeszu wszystkich wrogów islamu i niewierzących blogerów. Inaczej zostaną oni zamordowani, niezależnie od miejsca, w którym przebywają” – to jedna z gróźb, które padły w cytowanym przez „The Guardian” oświadczeniu.

 

 

Aktywiści: nie damy się zastraszyć

– Nasza broń to długopis i możemy go używać bez krzywdzenia kogokolwiek. Chcemy, by ludzie byli świadomi swoich praw. Tego, że nikt nie może ich wykorzystywać dla zrealizowania swoich złych intencji – tak Ananya Azad, podchodzący z Bangladeszu bloger „na wygnaniu”, w rozmowie z dziennikarzami odpowiedział na groźby terrorystów. Jednak zarówno on, jak i inni przebywający w Wielkiej Brytanii wymienieni z nazwiska przez ABT blogerzy – już są pod specjalną opieką policji.

 

Nie jest co prawda jasne, czy bojownicy z Ansarullah Bangla Team są wystarczająco dobrze zorganizowani, by móc realizować swoje groźby poza Bangladeszem. Jednak ich oświadczenie może być swoistym wezwaniem do działania dla ludzi skłonnych do samodzielnej walki w imię islamu, tzw. samotnych wilków.

 

Egzekucje blogerów

Poza tym groźby pod adresem blogerów mogą świadczyć o tym, że grupa prężnie działa, mimo że w marcu przywódca ABT i czterech innych zwolenników organizacji zostali zatrzymani za zabójstwo 27-letniego blogera. Do morderstwa Washiqura Rahmana doszło w stolicy Bangladeszu, Dhace. Zbrodnia wstrząsnęła blogosferą, bo ledwie kilka tygodni wcześniej, także w stolicy Bangladeszu, doszło do innego brutalnego morderstwa urodzonego w USA blogera.

 

Zaś w lutym z rąk ekstremistów zginął Avijit Roy, pisarz i bloger. O jego śmierci usłyszał cały świat. Dziś nazwisko wdowy po pisarzu znalazło się na liście terrorystów.

Tagi: islam, bojownicy, terroryści, blogerzy, zagrożenie, bangladesz, ansarullah bangla team, washiqura rahman, avijit roy

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone