12 Września 2016

Prawo i Bezprawie
K48l.jpg
autor: Redakcja

Ziobro ujawnił majątki Prokuratorów

  • Zbigniew-Ziobor-12-wrzesnia-2016.jpg Zbigniew Ziobro

Według Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, upublicznienie oświadczeń pozwoli na lepszą kontrolę nad gromadzeniem majątku przez prokuratorów. W oświadczeniach można znaleźć informację o nieruchomościach, oszczędnościach i innych rzeczach o wartości powyżej 10 tys. złotych. W oświadczeniach znajdują się też informacje o długach polskich śledczych. Aż 28 prokuratorów najwyższych szczebli organizacyjnych prokuratury złożyło wnioski o utajnienie zeznań majątkowych. Zaledwie 6 wniosków rozpatrzono pozytywnie. Jawność oświadczeń majątkowych prokuratorów i sędziów była jednym z haseł wyborczych PiS. Teraz nie czekając na odpowiednią ustawę Zbigniew Ziobro zapowiedział publikację wszystkich oświadczeń prokuratorów. Możliwość dotarcia do oświadczeń majątkowych prokuratorów wywołała taką sensację, że strona Prokuratury Krajowej jest od kilku godzin zablokowana. Powodem jest przeciążenie serwera.  

 

Działania Zbigniewa Ziobro zbiegają się w czasie z przyjęciem projektu ustawy przez Rząd, który dotyczył upublicznienia oświadczeń majątkowych sędziów. Nowa ustawa ma wprowadzać zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów i obowiązek publikowania ich w Biuletynie Informacji Publicznej. Sędzia składając fałszywe oświadczenie majątkowe popełni przestępstwo, a nie jak do tej pory jedynie przewinienie dyscyplinarne.

Tagi: zbigniew ziobro, prokuratura krajowa, prokuratorzy, zeznania majątkowe, ujawnione, sędziowie, ministerstwo sprawiedliwości,

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone