03 Sierpnia 2016

Prawo i Bezprawie
K48l.jpg
autor: Redakcja

Wojna z mafią mieszkaniową

  • zbigniew-ziobro.jpg

Deklaracja zbiegła się z rozbiciem gangu, który przejmował mieszkania w województwie łódzkim. Propozycja walki z lichwiarzami zakłada karanie za domaganie się odsetek od pożyczki wyższych, niż 10% w skali roku. Taki czyn miałby być zagrożony karą do 5 lat więzienia. Zbigniew Zioboro zapowidając zmiany w prawie stwierdził „z bezkarności cwaniaków, którzy udzielają lichwiarskich pożyczek, wynika ogromna ludzka krzywda”.

Zmiany w prawie mają dotyczyć pożyczek udzielanych przez prywatne firmy na wysoki procent. Ich zabezpieczeniem są mieszkania lub domy. Niektóre umowy zawierają zastrzeżenie, że jeżeli dłużnik spóźni się ze spłatą rat lub nie będzie ich regulował, to traci mieszkanie lub dom. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, zmiany spowodują, że prokuratury i sądy nie będą już nagminnie lekceważyły przypadków lichwy lub pobłażliwie traktowały takich występków. W latach 2008-2010 niemal 90% spraw dotyczących lichwy zostało umożonych lub odmówiono ich wszczęcia. Zaledwie 20 przypadków skończyło się skierowaniem sprawy do sądu.

Działalność łódzkiego gangu polegała na wyszukiwaniu zadłużonych lokali. Właścicielom obiecywano pomoc w spłacie długu. Mieli im także pomóc w znalezieniu nowego lokum, które byłoby tańsze w utrzymaniu. Lokatorzy w obecności notariusza udzielali pełnomocnictwa i członkowie gangu mogli działać w ich imieniu. Dotychczasowi mieszkańcy byli wymeldowywani i pozbawiani swoich mieszkań. Łącznie grupa miała wyłudzić w ten sposób 13 mieszkań o łącznej wartości ponad 1 mln złotych.

Tagi: zbigniew zioboro, ministerstwo sprawiedliwości

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone