25 Marca 2016

Prawo i Bezprawie
DSC1301.jpg
autor: Sylwester Latkowski

Prokuratura niechętna wyjaśnieniu zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary

  • kosmaty-zietara (1).jpg Poznań, 16.12.2015. Brat zaginionego dziennikarza Jacek Ziętara (L) i prokurator Piotr Kosmaty (P) w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pod znakiem zapytania stoi śledztwo dotyczące dziennikarza śledczego Jarosława Ziętary, który został porwany i zamordowany blisko 23 lata temu – donosi dzisiejszy Głos Wielkopolski. Odsunięto od niego prowadzącego sprawę prokuratora Piotra Kosmatego z wydziału ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Wcześniej – za poprzedniego kierownictwa Prokuratury Generalnej zablokowano mu awans.

 

 

Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz śledczy, przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary, tak komentuje niezrozumiałą sytuację:

– Prokuratura Generalna za czasów Andrzeja Seremeta była przeciwko wznawianiu śledztwa w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary. Podjęto je w 2011 roku tylko dzięki  naciskowi mediów i polityków. Prokurator Piotr Kosmaty zamiast szybko umorzyć sprawę, dokonał rzeczy niezwykłej – po tylko nieco ponad 20 latach od zbrodni rozwikłał jej zagadkę i postawił zarzuty. Pozbawienie go awansu tuż przed odejściem Andrzeja Seremeta jest dowodem, że poprzednie władze prokuratury były niechętne wyjaśnieniu zabójstwa dziennikarza. Spodziewałem się, że po reorganizacji prokuratury sprawa Ziętary będzie inaczej traktowana. I wciąż mam taką nadzieję. Liczę na to, że po trwającym obecnie przeanalizowaniu akt śledztwo dalej będzie prowadził prokurator Kosmaty i tym razem już z faktycznym wsparciem na szczeblu krajowym. Tym bardziej że w dotychczasowym śledztwie pewnych wątków nie można było podjąć.

Tagi: jarosław ziętara, krzysztof m. kaźmierczak, śledztwo, prokuratura, piotr kosmaty, sylwester latkowski

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone