24 Czerwca 2015

Prawo i Bezprawie
MiA.jpg
autor: Agnieszka Burzyńska, Michał Majewski

NIK: 400 tysięcy złotych. Tyle kosztowały zagraniczne podróże wiceminister cyfryzacji

  • pap2012051513B.jpg Bruksela, Belgia 15.05.2012. Małgorzata Olszewska , podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji podczas konferencji prasowa po spotkaniu w Komisji Europejskiej dotyczacego odblokowania wypłat funduszy na projekty elektronicznej administr

Paragwaj, Dominikana, Zimbabwe, Korea, Dubaj – to nie oferty biura wycieczkowego, ale kierunki podróży wiceminister cyfryzacji. Koszt? Blisko 400 tysięcy złotych. Ujawniamy wyniki kontroli NIK w tej sprawie.

 

Minister Małgorzata Olszewska, która do niedawna odpowiadała za wprowadzanie w Polsce szerokopasmowego internetu, latała często i daleko. Tylko w zeszłym roku była w Harare w Zimbabwe, w koreańskim Busanie, odwiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie. Poniosło ją też na drugi koniec świata, czyli na Dominikanę i do Paragwaju. Egzotyczne wyprawy pani wiceminister zostały zauważone przez posłów opozycji i prasę już wiele miesięcy temu. Najwyższa Izba Kontroli na jesieni zeszłego roku zapowiedziała, iż przyjrzy się sprawie podczas kontroli budżetowej w resorcie administracji i cyfryzacji. Kontrolerzy tak właśnie zrobili. Co ustalili?

 

Źle rozliczone delegacje

 

Wyszło im, że z blisko 800 tysięcy wydanych w 2014 roku na wszystkie zagraniczne wyjazdy urzędników, niemal 400 tysięcy pochłonęły wyprawy Małgorzaty Olszewskiej i osób jej towarzyszących. Na bilety lotnicze poszło 180 tysięcy, hotele kosztowały 135 tysięcy. Bywało, co wytyka NIK, że urzędnicy nieprawidłowo rozliczali zagraniczne delegacje. Na przykład nie pomniejszali swych diet wyjazdowych o koszty bezpłatnego wyżywienia. Z tytułu źle rozliczonych delegacji, już w trakcie kontroli NIK, urzędnicy zwrócili na konto resortu 1100 złotych.

 

Afrykański kierunek

 

Po co polska wiceminister podróżowała: od Paragwaju, przez Dubaj do Korei? Urzędnik z MAC tłumaczy: – Wiceminister Olszewska latała na konwencje Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Prym w tej organizacji wiodą działacze z Afryki i Azji, stąd te kierunki.

 

Poprosiliśmy o komentarz Małgorzatę Olszewską, ale nie oddzwoniła. Na jesieni 2014, przy okazji rekonstrukcji rządu, wiceminister straciła posadę w resorcie cyfryzacji. Szybko jednak trafiła, jako radca, do gabinetu prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szefową tej rządowej instytucji jest Magdalena Gaj, która w egzotyczne podróże wybierała się wraz z wiceminister Małgorzatą Olszewską.

Tagi: małgorzata olszewska, wycieczki, zagraniczne, PO, nik

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone