20 Listopada 2015

Prawo i Bezprawie
SLiMM.jpg
autor: Sylwester Latkowski, Michał Majewski

Ekspresowa decyzja sądu. Bury wychodzi na wolność

  • jan-bury-psl.jpg Katowice, 20.11.2015. Były poseł i szef klubu PSL Jan Bury w Sądzie Rejonowym w Katowicach, który ma rozpatrzyć wniosek katowickiej prokuratury apelacyjnej o tymczasowe aresztowanie Jana Burego, podejrzanego o korupcję. Prokuratura swój wniosek uzasadniała „udokumentowaną” obawą matactwa i grożącą podejrzanemu surową karą. PAP/Andrzej Grygiel

Jan Bury podejrzany o przestępstwa korupcyjne nie pójdzie do aresztu. Sąd rejonowy nie przychylił się do wniosku prokuratur apelacyjnej w Katowicach.

 

Po nocnym zatrzymaniu ze środy na czwartek byłego szefa klubu parlamentarnego PSL Jana Burego, czekała go także w piątek  ciągnąca się do północy rozprawa aresztowa przed Sądem Rejonowym w Katowicach. Sąd postanowił działać ekspresowo.  Po otrzymaniu akt sprawy z prokuratury apelacyjnej o godz. 15.30, pół godziny później poinformował adwokatów z Warszawy,  że termin posiedzenia wyznacza na godzinę 18. 

 

Prokuratura postawiła sześć zarzutów i zażądała 3 miesięcy aresztu.  Obrońcy otrzymali niespełna godzinę na zapoznanie się z  12 tomami akt jawnych i 1 tomem niejawnych.  Posiedzenie trwało od godziny 18 do 21. Przed północą ogłoszono werdykt - sąd nie zgodził się na areszt, nie zastosował żadnych środków zapobiegawczych.

Tagi: jan bury, tymczasowy areszt, prokuratura apelacyjna katowice, sąd, korupcja

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone