09 Sierpnia 2016

Prawo i Bezprawie
K48l.jpg
autor: Redakcja

Były Prokurator Apelacyjny w Warszawie oskarżony o fałszerstwo

  • prokuratura-apelacyjna-w-Warszawie.jpg

Zygmunt K. jest byłym szefem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie w stanie spoczynku. Miał podrabiać podpisy na dokumentach dotyczących działalności rodzinnego przedsiębiorstwa. O tym, że były szef warszawskiej prokuratury podrabiał podpisy na dokumentacji zawiadomił organy ścigania jego brat, który wraz z siostrą prowadzi mały sklep spożywczy w Janowie Lubelskim. W latach 2007-2009 sklep ten prowadził Zygmunt K.. Jego brat przebywał wówczas za granicami kraju. Po powrocie do kraju zorientował się, że były prokurator podrabiał jego podpisy.

 

Prowadzone postępowanie potwierdziło, że Zygmunt K. podrabiał podpisy członków swojej rodziny. Fałszywe podpisy znalazły się na deklaracjach VAT, fakturach czy umowach z pracownikami. Z opinii biegłego wynika, że dokumenty zostały podrobione przez Zygmunta K. Według biegłego „fałszerz starając się możliwie wiernie odwzorować cechy oryginału, skutecznie zamaskował własne nawyki graficzne”. Prokuratora obciążyły również zeznania urzędników lubelskiego magistratu, którzy przyznali, że w ich obecności podpisy w imieniu osób trzecich składał właśnie były prokurator.

 

 

zygmunt-k..jpgZygmunt K.

 

Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów zgodził się na pociągnięcie Zygmunta K. do odpowiedzialności. Prokurator odmówił składania wyjaśnień. Zygmunt K. był od maja 2001 roku Prokuratorem Apelacyjnym w Warszawie. W kwietniu 2004 roku złożył rezygnację na ręce Grzegorza Kurczuka, ówczesnego Ministra Sprawiedliwości. O byłym prokuratorze wypowiadano się negatywnie, jako o człowieku „dyspozycyjnym wobec każdej władzy”. Zygmunt K. nadzorował między innymi śledztwo w sprawie afery Rywina, mafii pruszkowskiej, Grzegorza Wieczerzaka, afery PZU, zabójstwa generała Marka Papały. Teraz prokuratorowi grozi kara do 5 lat więzienia.

Tagi: prokuratura apelacyjna w warszawie, zygmunt k., fałszerstwo

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone