24 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Zarząd TVP S.A. finansuje film szkalujący Żołnierzy Wyklętych

  • siaroza.jpg Film „Siaroża” przedstawia Żołnierzy Wyklętych jako ludobójców.

Film „Siaroża” wyprodukowany za polskie pieniądze porusza wątek pacyfikacji białoruskich wsi na Podlasiu w 1946 roku, przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Problem w tym, że wydarzenia te przedstawiono w sposób jednostronny. Działania Żołnierzy Wyklętych zostały nazwane ludobójstwem. W rzeczywistości akcja na Podlasiu była odpowiedzią na poczynania ludności współpracującej z UB oraz NKWD. Była też reakcją na działania antypolskie podejmowane jeszcze za okupacji niemieckiej.  Z interpelacją poselską w tej sprawie zwrócili się posłowie Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak. Interpelacja zawierała pytanie: „Czy Pan Minister dostrzega kolizję zawartości merytorycznej wspomnianych wyżej produkcji filmowych z polityką historyczną polskiego rządu? Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo, aby ten problem wyeliminować?”.

Ministerstwo Skarbu nie było w stanie samodzielnie odpowiedzieć na pytanie postawione przez posłów. Dlatego zwróciło się do zarządu TVP S.A. o ustosunkowanie się do postawionych zarzutów. Zdaniem zarządu TVP, film „Sieroża” tylko pobocznie porusza problematykę pacyfikacji białoruskich wsi na Podlasiu w 1946 roku. Jest to ważny element tła, a nie główny temat produkcji. Film ma odpowiadać wszelkim zasadom rzetelności (…) i nie ma podstaw aby uznać go za sprzeczny z polityką historyczną państwa polskiego. Buduje on pozytywne relacje polsko-białoruskie i pozostaje w zgodzie z linią polskiej polityki zagranicznej.

TVP dofinansowała TV Biełsat w ciągu ostatnich 5 lat na kwotę niemal 17 mln złotych. W tym roku TV Biełsat ma otrzymać od TVP środki w wysokości 3,3 mln złotych. Za funkcjonowanie tej telewizji odpowiada Agnieszka Romaszewska-Guzy. Prywatnie Pani dyrektor jest córką Zbigniewa Romaszewskiego oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Tagi: żołnierze wyklęci, podlasie, siaroża, tvp, tv biełsat

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone