11 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Władze Warszawy przegrały z właścicielami kiosków

  • WP-20160620-12-10-37-Pro1.jpg Kioski AMS s.a. posiadają wbudowane lodówki.

Wojciech Wagner, naczelnik miejskiego wydziału estetyki stołecznego ratusza, przyznał, iż od dawna zabiegał o likwidację lodówek przy kioskach. Pan Naczelnik stwierdził, że gdyby lodówki były wbudowane w bryłę kiosków, problemu by nie było. A tak lodówki przy kioskach stanowią poważne zagrożenie. Normą są wystające przewody i zbierające się wokół lodówek śmieci. Co więcej, według ratusza, prawdziwe zagrożenie stanowi ich położenie względem kiosków. Według warszawskiego urzędnika „kioskarze” zagracają nimi chodniki i utrudniają przejście. Lodówki ustawiane są na podstawie decyzji Zarządu Dróg Miejskich o zajęciu pasa drogi. Na wniosek naczelnika Wojciecha Wagnera wstrzymano wydawanie zgody na ustawianie lodówek.

 

Na argumenty dotyczące pozbawienia mieszkańców możliwości kupna zimnego napoju, Naczelnik Wydziału Estetyki Miasta Stołecznego Warszawy miał odpowiedzieć, że sklepów z napojami jest mnóstwo. Również wśród radnych z Platformy Obywatelskiej pomysł całkowitej likwidacji lodówek przy warszawskich kioskach nie znajduje uzasadnienia. Wskutek wrzawy podniesionej przez właścicieli i dzierżawców kiosków, decyzję o całkowitej likwidacji lodówek przełożono do zakończenia Światowych Dni Młodzieży. Nasuwa się pytanie dlaczego lodówki, które są tak niechlujnie utrzymywane i naruszają estetykę miasta mają zniknąć dopiero po zakończeniu ŚDM?

 

Sytuacja jest łudząco podobna do tej sprzed kilkunastu lat, kiedy zakazano reklamy piwa na billboardach. Tajemnicą poliszynela jest, że reklama piwa stanowiła znaczący przychód niemal każdego właściciela billboardu. Przed wprowadzeniem zakazu reklam piwa w latach 90tych, rynek billboardów był rozdrobniony. Gdy dochody z reklam piwa przestały zasilać małych właścicieli billboardów, AMS zaczęło wykupywać konkurencję. Już w 2000 roku, spółka Art Marketing Syndicate s.a. stała się największym właścicielem powierzchni reklamowych w Polsce. Po 3 latach koncentracji na rynku reklamy piwa wróciły na billboardy. Tym razem to AMS był właścicielem powierzchni reklamowych. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu Ministra Zdrowia z listopada 2003 roku.

 

Nie wiadomo jak obecny konflikt o lodówki zostanie rozwiązany. Na pewno nie zagrozi on kioskom AMS s.a., które posiadają lodówki wbudowane w bryłę kiosku. Właśnie takie rozwiązanie promuje Naczelnik Wydziału Estetyki stołecznego ratusza.

 

Tagi: ams, agora, hanna gronkiewicz-waltz, lodówki, kioski, wojciech wagner

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone