31 Października 2015

Polska
1280x852.jpg
autor: Izabela Smolińska

Urzędnik skarbowy zadba o siebie

  • urzad-skarbowy-silownia.jpg PAP/Darek Delmanowicz

Urzędnicy dolnośląskich skarbówek postanowili zadbać o formę. I dobrze Liczne badania udowadniają, że dobra kondycja fizyczna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie, również w pracy. Szkoda tylko, że Dolny Śląsk wypracowuje formę za publiczne pieniądze.

 

Dokładnie za blisko 2 mln zł. Umowę na karnety sportowe dla pracowników za 1 987 500 zł z firmą Benefit System S.A. podpisała Izba Skarbowa we Wrocławiu.  Sprawę opisał portal internetowy urządskarbowy24.pl. Izba Skarbowa we Wrocławiu, której podlegają wszystkie Urzędy Skarbowe z województwa, rozpisała latem zamówienie na 1300 karnetów sportowych dla pracowników urzędów i ich rodzin. Czas trwania umowy wynosić ma 15 miesięcy. Czyli – jak wyliczył urządskarbowy24.pl – rekreacja urzędników kosztuje miesięcznie 132 500 zł.

 

150 zł miesięcznie to średni interes

 

Interesujące jest dlaczego – mimo iż w zamówieniu izba określiła górną kwotę na 1 mln zł – ostatecznie przetarg wygrała firma Benefit System, oferująca swoje usługi za stawkę blisko dwa razy wyższą. Zapytaliśmy o to rzecznika izby.

 – Nie jestem w stanie tego pani teraz potwierdzić, bo musiałbym zaczerpnąć tych informacji w wydziale zamówień publicznych, który tą sprawą się zajmuje. Jaka jest historia tego zamówienia – nie jestem w stanie powiedzieć – odpowiedział Bartosz Chojnacki, inspektor ds. komunikacji Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Być może wiąże się to z faktem, że do kwietnia – czyli przed wewnętrzną reorganizacją systemu urzędów na Dolnym Śląsku, kiedy to poszczególne urzędy skarbowe w dolnośląskim były odrębnymi jednostkami budżetowymi, kontrolująca obecnie cały system Izba Skarbowa we Wrocławiu również podpisała umowę na karty sportowe dla swoich pracowników z firmą Benefit System.  – Ten przetarg teraz był pierwszym takim dużym przetargiem w województwie. I też dlatego kwota jest taka wysoka. Natomiast wcześniej te karty sportowe były tylko dla bodajże 300 pracowników izby we Wrocławiu – wyjaśnia Chojnacki. – Ja też z niej korzystałem. Ponosiłem pełną odpłatność. Płaciłem miesięcznie 150 zł, więc tak naprawdę, z punktu widzenia osobistego, to średni interes – dodaje.

 

Bez basenu ani rusz

 

W nowej umowie za pracowników płaci urząd. Czyli de facto, podatnicy.  Zapewniają urzędnikom kilkadziesiąt różnych obiektów sportowych we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu, oferujących siłownię, saunę, fitness, aerobik, jogę, pilates itp. W przetargu podkreślono też, że w grę wchodzą tylko i wyłącznie ośrodki mające basen o wymiarach minimum 25 × 12 m.

Interesujące jest również, że według informacji portalu urząd skarbowy24.pl, pracownicy rozpisali w przetargu nie tylko 1000 kart dla siebie, ale także 300 dla swoich bliskich – 200 dla osób towarzyszących i 100 dla dzieci poniżej 15 roku życia.  – Informacja o zupełnym braku odpłatności za te karty dla osób towarzyszących zupełnie mija się z prawdą. Rozumiem, że to właśnie elektryzuje - mówi rzecznik.

„Karty dla osób towarzyszących i karty basenowe dla dzieci pracowników są w całości finansowane z środków własnych pracowników, nie korzystają z dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dofinansowanie do kart sportowych w wysokości od 10 do 50% dotyczy tylko pracowników dolnośląskiej administracji podatkowej i jest uzależnione od dochodów przypadających na osobę w rodzinie pracownika. Z dofinansowania w wysokości 50% mogą skorzystać wyłącznie pracownicy, których miesięczny dochód jest niższy niż 2700 zł. Pozostałą część płatności za kartę pracownik pokrywa z własnych środków” – czytamy natomiast w sprostowaniu przesłanym przez Chojnackiego.

Chcieliśmy sami zweryfikować tę informację. Jednak mimo że strona urzędu po kliknięciu zakładki „zamówienia publiczne” przekierowuje na zewnętrzną witrynę, która powinna odnosić się do zamówienia, na tejże zakładka „Przetargi i zamówienia publiczne Izby Skarbowej we Wrocławiu” jest pusta.

Tagi: izba skarbowa, wrocław, urząd skarbowy, ulgi, urzędy, benefit, siłownia, sport, przetarg, dolnośląskie, kondycja fizyczna, basen, podatki

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone