02 Listopada 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Tajne raporty Kiszczaka ujawnione

  • Czeslaw-Kiszczak.jpg

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego – Sławomir Cenckiewicz poinformował o dokumentach ujawniających agenturalną przeszłość Czesława Kiszczaka. Pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku miał on rozpracowywać środowisko żołnierzy Polskich w Londynie. Ujawnione dokumenty zaprzeczają tezom oficjalnej biografii Kiszczaka, który twierdził, że pomagał wrócić do kraju żołnierzom polskim po wojnie. Ba, towarzysz Kiszczak miał przestrzegać oficerów Wojska Polskiego na zachodzie przed stalinowskimi represjami.

 

Kiszczak miał z precyzją przekazywać informacje o konkretnych osobach do Głównego Zarządu Informacji. Dalej informacje te trafiały do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego lub innych jednostek aparatu represji. Według Cenckiewicza „na pierwszy rzut oka przynajmniej kilka osób z tej listy było represjonowanych”. Kiszczak miał wstawiać osoby powracające do kraju na „pewne represje”.

 

Kiszczaka w latach 40 ubiegłego wieku interesowali przede wszystkim żołnierze wywiadu i kontrwywiadu, którzy służyli w II Oddziale Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Również oficerowie o zdecydowanym nastawieniu antykomunistycznym, którzy agitowali, aby nie wracać do kraju, mieli być rozpracowywani przez Kiszczaka. W dokumentach mają znajdować się też donosy, które Kiszczak otrzymywał od żołnierzy w Londynie. Cenckiewicz wielokrotnie podkreślił, że ujawnione dokumenty powinny trafić do IPN. Jednak z jakiegoś powodu do tego nie doszło. „Z jakichś przyczyn nie trafiły. W tej sprawie już kilka zawiadomień do prokuratury IPN złożyłem. Jest śledztwo, więc pewnie prokuratura ustali, jakie są przyczyny, dla których taka duża liczba materiałów nie została przekazana do IPN” – stwierdził Cenckiewicz.

Tagi: czesław kiszczak, ipn, sławomir cenckiewicz

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone