05 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Spokój, po zamieszkach, na granicy z Ukrainą

  • granica.jpg Normalny ruch na granicy polsko-ukraińskiej

W poniedziałek Polska zawiesiła czasowo mały ruch graniczny z państwami spoza Grupy Schengen – Rosją i Ukrainą. Decyzja polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest związana z organizacją w Warszawie, w dniach 8-9 lipca, szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz mającymi odbyć się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca, Światowymi Dniami Młodzieży. Według MSZ wstrzymanie małego ruchu granicznego ma pomóc we wzmocnieniu bezpieczeństwa tych wydarzeń.

Od razu zareagowała Rosja. W ramach retorsji zawiesiła dla Polaków mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim.

Nie zrobiła tego Ukraina. Za to na drogi i przejścia graniczne tłumnie wyszli zwykli Ukraińcy. Nie wiadomo czy pod wpływem emocji, czy jakiejś inspiracji. Zablokowali przejazd. Domagali się od polskiego rządu przywrócenia małego ruchu granicznego. Dla nich to życiowa sprawa. Żyją z granicy. Codziennie polsko-ukraińską granicę przekraczało ponad 15 tysięcy osób ze specjalnymi kartami. To w większości drobni przedsiębiorcy i handlarze. Przyjeżdżali do nas po towar. Ci specjalizujący się w obrocie spożywczym nawet każdego dnia. Teraz polski rząd zafundował im bezpłatny, obowiązkowy urlop. To Ukraińców oburzyło, tym bardziej, że boją się czy po przerwie mały ruch zostanie przywrócony. Ukraińskie służby wytłumaczyły protestującym, że jakiekolwiek protesty, a szczególnie blokowanie granic nic nie da. Polski rząd miał prawo do takiego kroku i ich problem może rozwiązać wyłącznie Warszawa.

Mały ruch graniczny polega na tym, że mieszkańcy 30-kilometrowej strefy przygranicznej po obu stronach granicy, którzy zamieszkują ten obszar od co najmniej 3 lat mogą ubiegać się o specjalne zezwolenie. Pozwala ono na wielokrotne przekraczanie granicy i przebywanie wyłącznie w sąsiedniej strefie przygranicznej do 90 dni w roku. Mały ruch graniczny polega na podróżowaniu bez wizy. Po jego zawieszeniu wjazd do Polski możliwy jest wyłącznie z paszportem i ważną wizą.

Tagi: granica, ukraina, protest, zamieszki, ruch graniczny, mały ruch graniczny

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone