28 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

"Mordujcie polskie kobiety i dzieci" - odnalezione rozkazy UPA

  • lud44.jpg

Wstrząsające dokumenty znajdowały się w stalowej tubie. Odnaleziono ją w marcu podczas prac rekultywacyjnych. Przy karczowaniu starego orzecha właściciel działki zauważył w korzeniach tajemniczą rurę. Okazało się, że jest wypełniona dokumentami w języku ukraińskim i niemieckim. Znalezisko przekazano policji, a ta do lubelskiego Oddziału IPN. Przez 4 miesiące osuszano i odgrzybiano papiery. Nadszedł czas na ujawnienie ich treści. Tajemnicze archiwum pokazali i omówili historycy Instytutu Pamięci Narodowej.

Najbardziej przerażają apele w formie ulotek do rozwieszania lub kolportowania. Są tam instrukcje w jaki sposób okazywać bezwzględność wobec Polaków, zachęcanie do mordowania nawet kobiet i dzieci jeśli zachodzi taka konieczność. Jest fragment niesławnego "Rozkazu nr 1" nakazującego ukraińskim małżonkom zabijać swoje polskie żony i mężów.

Wśród wielu dokumentów są także meldunki o nastrojach społecznych, ruchach wojsk niemieckich i tak zwanego "ukraińskiego legionu samoobrony". Na szczególną uwagę zasługują prywatne listy, "kenkarty", czyli niemieckie dowody osobiste oraz na przykład polskie dyplomy. Pozwalają one na zidentyfikowanie osób działających przeciwko Narodowi Polskiemu. Takie zbrodnie nigdy się nie przedawniają. Dlatego też, oprócz historyków, znalezione dokumenty to cenny materiał dowodowy dla prokuratorów.

 

Tagi: UPA, Wołyń, Ukraina,

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone