06 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Minister Łanda zapomniał o 1,5 mln złotych, które dostał od koncernów farmaceutycznych

  • Landa.jpg Minister Krzysztof Łanda zapomniał o 1,5 mln złotych, które otrzymał od koncernów farmaceutycznych.

Na konferencji organizowanej przez fundację Watch Health Care w dniu 28 czerwca 2016 roku, wiceminister zdrowia doznał nagłego ataku amnezji. Zapytany przez dziennikarzy o środki jakie miała dostawać jego fundacja od producentów leków i wyrobów medycznych stwierdził, że nie pamięta, aby Watch Health Care otrzymywała jakiekolwiek pieniądze. Minister głośno stwierdził, że nie sądzi, że jakiekolwiek darowizny były przekazane na rzecz jego fundacji.

 

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia Minister Łanda tłumaczył się z doniesień prasowych na temat jego osoby. W obronę wiceministra zaangażował się Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz szeregowi posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Według obrońców wiceministra doniesienia prasowe to zbyt mało, aby poważnie traktować zarzuty pod adresem Krzysztofa Łandy. Posłowie zarzucali, że dyskusja winna odbywać się na podstawie faktów, a nie wyssanych z palca prasowych insynuacji. Niestety dla nich, w momencie rozpoczęcia obrad Komisji Zdrowia opublikowaliśmy sprawozdania finansowe za fundacji Watch Health Care za lata 2010-2014. Minister Łanda osobiście podpisywał je i parafował każdą stronę sprawozdania. Wynika z nich, że fundacja ministra w latach 2010-2015 otrzymała ponad 1,5 mln złotych od firm farmaceutycznych i medycznych. Obrady sejmowej Komisji Zdrowia stanowiły spektakl obrony Krzysztofa Łandy, tylko minister jakby poczerwieniał gdy z sali padały niewygodne pytania.

 

Wniosek z całej sytuacji jest następujący. Minister Łanda wstydzi się tego, że jego fundacja Watch Health Care otrzymała ponad 1,5 mln złotych od producentów leków i innych wyrobów medycznych. W innym przypadku należałoby stwierdzić, że wiceminister zdrowia ma pamięć dobrą, ale krótką. Odpowiadając na niewygodne pytania używał takich samych argumentów jakie padały na konferencji WHC w dniu 28 czerwca 2016 roku. Minister Łanda opowiadał, jak to nowy system zakupu pielucho-majtek poprawi sytuację systemu ochrony zdrowia w Polsce. Nie zabrakło też zarzutów pod adresem lekarzy okulistów, którzy według Łandy każdemu pacjentowi wszczepiali najtańsze soczewki, nie patrząc na dobro pacjentów. Z ust Ministra Łandy nie padły żadne nowe argumenty, linię obrony Ministra stanowiły pielucho-majtki i soczewki fokalne.

 

Pikanterii sytuacji dodaje jeszcze wypowiedź Ministra Łandy, który na konferencji organizowanej przez fundację Watch Health Care żalił się, że sytuacja materialna fundacji była tak fatalna, że z własnej kieszeni finansował jej działanie. Najwidoczniej 1,5 mln złotych nie jest w stanie zagwarantować płynności finansowej Ministrowi Łandzie. Podważa to nie tylko jego kompetencje zarządcze, ale każde zadać pytanie jak Prawo i Sprawiedliwość, chce uszczelnić system opieki mając do dyspozycji takich ludzi jak Minister Łanda?

 

Tagi: krzysztof łanda, ministerstwo zdrowia, watch health care, refundacja, gsk, sprawozdania, fundacja, komisja zdrowia, konstanty radziwił,

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone