05 Października 2015

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Ludzkie szczątki na budowie DK8

  • kosci2.JPG
  • kosci3.JPG
  • kosci1.JPG
  • kosci4.JPG

 

Podczas prac budowlanych na terenie drogi krajowej numer 8, w okolicy wsi Sikory-Wojciechowięta, znaleziono pozostałości ludzkich szczątków. Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, iż pomimo odkrycia prace budowlane były kontynuowane. O niszczeniu pozostałości czegoś, co może być ważnym stanowiskiem archeologicznym, i o profanacji szczątków ludzkich Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków powiadomiono dopiero kilka dni później.

 

Prace budowlane wstrzymano, mimo to do dziś na terenie nie przeprowadzono badań archeologicznych. Wystające z ziemi fragmenty kości nie zostały zebrane. Okryto je jedynie... folią. Okoliczni mieszkańcy wspominają sterczące z ziemi kości, w tym fragment ludzkiej czaszki.

 

Powyżej, zdjęcia, do których dotarła redakcja Kulisy24.com.

 

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, pytany o kości odkryte podczas budowy DK8, odsyła do delegatury w Łomży. Małgorzata Kuklińska, archeolog z Łomży, potwierdza fakt odnalezienia szczątków ludzkich.

– Stanowisko odnaleziono miesiąc, półtora miesiąca temu. Teraz czeka na badania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDKiA).

Jak długo będzie czekać?

– Z tego, co wiem, coś się u nich przedłuża, bo czy pieniędzy nie mają, czy o co tu chodzi... W każdym razie prace wstrzymano, a teren jest ogrodzony i czeka na archeologów – słyszymy.

 

Małgorzata Kuklińska tłumaczy, że na stanowisku poza kośćmi odkryto także fragmenty glinianych naczyń kultury łużyckiej. Jednak szczątki ludzkie prawdopodobnie nie są z nimi związane. – Ślady osadnicze znaleziono w dużej odległości od kości. Poza tym ludność kultury łużyckiej stosowała głównie pochówek ciałopalny – tłumaczy.

– Z jakiego okresu pochodzą kości, czy to cmentarzysko, czy pojedynczy pochówek, będziemy wiedzieli dopiero po przeprowadzeniu badań archeologicznych – dodaje.

 

Czy teren jest zabezpieczony? Archeolog tłumaczy, że kości zabezpieczono... folią. Czy to wystarczy? – Żeby zakryć je w 100%, trzeba by nawieźć ze dwie ciężarówki ziemi – słyszymy.

Archeolog zapewnia, że prace budowlane wstrzyma natychmiast po otrzymaniu informacji na temat znalezisk.

 

Tagi: prace budowlane, droga krajowa 8, znalezisko, archeologiczne, niszczenie, profanacja, ludzkie szczątki

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone