05 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Korupcja w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

  • cba (1).jpg CBA w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Dziś rano agenci CBA zatrzymali w domach: Krzysztofa K. (byłego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Krzysztofa K. (członka zarządów i rad nadzorczych szeregu spółek związanych z przemysłem chemicznym, drzewnym oraz budownictwem) oraz Włodzimierza S.,(prezesa Aeroklubu Polskiego). Agenci CBA pojawili się również w ponad 20 firmach i instytucjach na terenie całego kraju. Weszli między innymi do siedziby Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Aeroklubu Polskiego, Wydziału Inżynierii Politechniki Warszawskiej, do spółek powiązanych z Krzysztofem K., a także do hotelu w Arłamowie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi stołeczny Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Jak zapowiedziała prok. Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej, zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości, przekupstwa urzędnika i przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej przez urzędnika w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Więcej szczegółów podaje  Piotr Kaczorek z CBA. Zatrzymania są związane z procederem udzielania dotacji przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wręczania i przyjmowania łapówek. Na razie nie wiadomo, czy wobec zatrzymanych śledczy wystąpią z wnioskami o areszt tymczasowy.

Główny zatrzymany profesor Krzysztof K. kierował Narodowym Centrum Badań i Rozwoju od 2011 roku. Przestał nim być na początku roku. Wcześniej, w 2006 roku, był wiceszefem resortu edukacji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powołane zostało w 2007 roku jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Działalność NCBR finansowana jest ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej.

Tagi: narodowe centrum badań, cba, korupcja, ncbr

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone