05 Lipca 2016

Polska
K48l.jpg
autor: Redakcja

Co piąty maturzysta oblał egzamin dojrzałości

  • matura-1.jpg Co piątego maturzystę czeka rozczarowanie.

Największa zdawalność była wśród licealistów. Odsetek niezdanych matur jest największy wśród szkół zawodowych. Ponad 30% uczniów tych szkół nie zadało matury. Problemem jest system i poziom nauczania w szkołach. Do egzaminu maturalnego w tym roku przystąpiło 258 tys. uczniów. Musieli zdać egzamin z trzech obowiązkowych przedmiotów.  Dodatkowo każdy maturzysta musiał przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotów do wyboru.

Do zdania matury wymagane jest uzyskanie 30% punktów z każdego przedmiotu. Teoretycznie nie jest to wysoko postawiona poprzeczka. Jednak z roku na rok, odsetek osób, które nie zdało egzaminu maturalnego pozostaje taki sam. Problem nie tkwi w samych maturzystach Poza nielicznymi przypadkami, winnymi są szkoły, nauczyciele i programy edukacyjne. Polski program edukacyjny jest przestarzały. Nie potrafi skutecznie angażować różnych typów osobowości młodych ludzi. Jednak co najważniejsze szybko skreśla osoby z już z początkowymi problemami w nauce.

Reforma systemu edukacji w Polsce jest potrzebna od dawna. 8 lat zaniedbań poprzedniej ekipy rządzącej doprowadziło do sytuacji w której już na samym starcie swojego dorosłego życia co piąty Polak i Polka są wykluczani i napiętnowani społecznie.

Tagi: matura, cke, wyniki matury, egzamin dojrzałości

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone