25 Września 2015

Polityka
AP.jpg
autor: Agnieszka Burzyńska, Paulina Socha-Jakubowska

Skok na publiczne media

  • tvp.jpg Siedziba TVP na Woronicza. (ls/awol) PAP/Leszek Szymański

Przejęcie Telewizji Publicznej i Polskiego Radia to jeden z pierwszych powyborczych celów Prawa i Sprawiedliwości. Politycy tej partii kończą pracę nad projektem ustawy medialnej, która ma zostać wdrożona ekspresowo, po zwycięstwie w październikowych wyborach.

 

 

W TVP panika i przerażenie. Jeden z dziennikarzy: – Wszyscy są pewni, że PiS-owcy szybko, w ciągu 2–3 tygodni po wyborach, zmienią ustawę medialną. Że pogrzebią KRRiT, zlikwidują zarządy Polskiego Radia i TVP. W ewentualnej roli PiS-owskiego prezesa TVP na korytarzach najczęściej wymieniany jest Jarosław Sellin. Gdy ktoś zaczyna panikować, od kolegów przeczuwających swój rychły koniec w TVP może usłyszeć, żeby zachował spokój, bo „Republika przyjdzie i wszystko wyrówna”.

 

 Ludzie z „Placu” wpadli w psychozę

Mówi szef jednej z redakcji w TVP: – Ludzie z „Placu” (przy pl. Powstańców Warszawy mieszczą się siedziby programów informacyjnych TVP – red.) wpadli w psychozę. Z jednej strony żyją strachem przed reformami nowego prezesa, z drugiej towarzyszy im strach przed PiS-em. Dlatego, jak to w sytuacji zagrożenia, jedni budują okopy i żyją złudzeniami, że uda im się zachować wygrzane stołki, a inni obgryzają paznokcie, bo wiedzą, że czeka ich pluton egzekucyjny. Dla wszystkich jest jasne, że zbliża się rzeź niewiniątek. Spanikowanym dziennikarzom nie pomaga kontakt z ośrodkami regionalnymi. Po Krakowie chodzi były dyrektor TVP Kraków z czasów rządów PiS i później dyrektor TVP1  i opowiada, że od października „wszystko będzie ich”. I weź tu się, człowieku, nie denerwuj.

 

Chcą grać na miękko z PiS

Długoletni pracownik Telewizji: – TVP ma w tej chwili jednoosobowy zarząd, bo KRRiT odmówiła powołania Mariana Zalewskiego i Wiesława Roli na członków zarządu, dopatrując się w konkursie nieprawidłowości. Dlatego powinien zostać ogłoszony nowy konkurs przez Radę Nadzorczą. Wcześniej powinny zostać wypunktowane wymagania. Ale Rada Nadzorcza tego nie robi, czyli przez kolejne miesiące zarząd się nie powiększy.

I dlatego „chłopaki” uknuli plan. Chcą grać na miękko z PiS. Liczą na to, że jeśli dadzą PiS-owi szansę wsadzenia do zarządu 2 swoich członków, to rzeź na Woronicza i na Placu będzie mniejsza. I może nie dojdzie do zmiany ustawy medialnej.

 

Likwidacja spółki TVP

Te nadzieje, że nie dojdzie do zmiany ustawy, są płonne. Według planu PiS, zarówno TVP, jak i Polskie Radio mają zostać przekształcone w instytucje kultury, a co za tym idzie, mają podlegać Ministrowi Kultury. To właśnie szef tego resortu wybierze prezesów nowych instytucji, którzy będą zarządzać nimi jednoosobowo. Najczęściej wymienianym kandydatem na stanowisko rozdającego karty w mediach był do tej pory Jarosław Sellin. To on miał objąć ministerialny gabinet. Według naszych informacji, w ostatnim czasie pojawiły się jednak naciski Kancelarii Prezydenta, aby akcję przejęcia mediów nadzorował Maciej Łopiński. – Sellin jest bardziej z zewnątrz, a PiS stawia na zwarcie własnych szeregów. Łopiński bardziej pasuje do tej układanki. Jest bardziej „swój” niż Sellin – mówi jeden z naszych rozmówców. Jedno jest pewne, kimkolwiek będzie przyszły szef resortu kultury, zyska on potężne narzędzie. Jednym ruchem będzie mógł usunąć obecne władze w mediach. I zastąpić je „autorytetami świata kultury i mediów”. Tak przynajmniej o przyszłych prezesach mówią politycy PiS.

 

„Nowe” media publiczne mają być finansowane w 75 procentach z budżetu. Politycy PiS mówią o kwocie 1,5 miliarda złotych. Skąd ją wezmą? Tu już szczegółów brakuje. Nie tylko zresztą tych finansowych. – Na razie mamy ciszę informacyjną na temat tego projektu. Nie chcę rozmawiać o szczegółach – poinformowała nas Barbara Bubula współautorka projektu ustawy. – Ale wycofujecie się z tego pomysłu? – dopytujemy. – Skądże. Oczywiście, że się nie wycofujemy – brzmi odpowiedź.

Tagi: TVP, polskie radio, KRRiT, PiS, zmiany, jmciej łopiński, jarosław sellin

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone