03 Września 2015

Polityka
DSC1212.jpg
autor: Michał Majewski

Ryszard Petru. Nowoczesny fundator

  • pap-20150902-0CJ.jpg Warszawa, 02.09.2015. Ryszard Petru, odczas konferencji prasowej

Cztery nowe fundacje, firma i wspólny projekt z Januszem Lewandowskim z Platformy – to bilans ostatnich miesięcy Ryszarda Petru, który oficjalnie Platformę krytykuje.

 

 

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, głosi, że polityka musi być czysta, transparentna, inna niż do tej pory. To jego oręż w kampanii wyborczej. Pytanie, czy działania samego Ryszarda Petru są transparentne?

 

Fundacyjny czerwiec

 

Wpisaliśmy nazwisko lidera Nowoczesnej do bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Okazuje się, że były bankowiec w czerwcu zarejestrował w czterech różnych sądach gospodarczych cztery fundacje, mogące prowadzić działalność gospodarczą. I został prezesem każdej z nich. Fundacje założył w Rzeszowie, Krakowie, Gliwicach i Lublinie. Różnice w ich nazwach są niewielkie. Jedna to „Nowoczesna RP”, druga – „Nowocześni PL”, trzecia – „Nowoczesna PL Ryszarda Petru”, czwarta, powołana w czerwcu, fundacja nosi nazwę „Nowocześni Ryszarda Petru”.

 

Inspiracja w doradzaniu

 

Po co w jednym czasie zakładać aż cztery fundacje związane z jednym projektem politycznym? Czy chodzi o rozproszenie finansowania kampanii wyborczej? Czy to jest transparentne? Chcieliśmy zadać te pytania liderowi Nowoczesnej. Niestety, mimo licznych próśb, nie znalazł czasu na rozmowę. W lipcu Ryszard Petru założył też w Rzeszowie Stowarzyszenie „Nowoczesna”, zaś w zeszłym miesiącu w warszawskim sądzie została zarejestrowana firma „Inspiracja 6.0”, której Petru został udziałowcem. Przedmiotem działalności spółki ma być, jak czytamy w danych KRS, „pośrednictwo pieniężne” oraz „doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej”. To nie koniec.

 

Fundacja z Lewandowskim

 

Na jesieni zeszłego roku Ryszard Petru został prezesem nowo powołanej Fundacji for Europe. W radzie fundacji zasiada Janusz Lewandowski, jeden z najbardziej wpływowych polityków Platformy. To ciekawe, bo Petru buduje swoją pozycję na krytykowaniu PO. Nie dalej jak we wtorek na happeningu pod Sejmem rozbijał młotem prowizoryczny mur z logiem Platformy.

Tagi: petru, nowoczesna, platforma, janusz lewandowski, michał majewski

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone