23 Grudnia 2015

Polityka
DSC1116.jpg
autor: Agnieszka Burzyńska

POrachunki

  • -Slawomir-Neumann-Tomasz-Siemoniak-Ewa-Kopacz-Borys-Budka-Grzegorz-Schetyna-.jpg Warszawa, 02.12.2015. Posłowie Platformy Obywatelskiej: Sławomir Neumann, Tomasz Siemoniak, Ewa Kopacz, Borys Budka i Grzegorz Schetyna podczas konferencji prasowej w Sejmie, po głosowaniach nad wyborem nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. PAP/Jacek Turczy

Platformie Obywatelskiej przez ostatnie dwa lata ubyło 23 tysiące działaczy. Teraz jest ich nieco ponad 17 tysięcy, w 2013 roku było 40 tysięcy. W partii zakończyło sie właśnie podliczanie osób, które płacą składki członkowskie. Ma to oczywiście związek z wewnętrznymi wyborami na nowego szefa PO. Tylko ci, którzy uregulowali zobowiązania finansowe wobec partii, będą mogli głosować i wybierać pomiędzy Grzegorzem Schetyną a Tomaszem Siemoniakiem. Kto ma większe szanse na zwycięstwo?

 

 

Gdyby za całą partię mieli decydować parlamentarzyści i baronowie, to wygrałby Schetyna. Tyle że oni stanowią niewielką część partyjnej machiny. Co zrobią doły? Trudno przewidzieć. Według wczorajszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski większe szanse na zwycięstwo ma Siemoniak. Przynajmniej wśród wyborców PO z 2011 roku. Byłego szefa MON wskazało 41 procent respondentów. Byłego szefa MSZ 35 procent. Tyle tylko że wyborcy PO w większości nie są działaczami PO.

 

Jedna strona w tej walce przekonuje, że tylko twardziel poradzi sobie w trudnych czasach konfrontacji z PIS-em. Tym twardzielem ma być oczywiście Schetyna. Druga strona podkreśla, że oprócz POPIS-owego frontu jest jeszcze inny. Być może ważniejszy dla Platformy, bo prawdziwym przeciwnikiem największej partii opozycyjnej jest w tej chwili Ryszard Petru. Zwolennicy Siemoniaka przekonują, że na ten wojenny odcinek lepiej nadaje się były szef MON.

 

Zwycięzcę poznamy 24 stycznia. W ostatnich wewnętrznych wyborach Donald Tusk uzyskał 16 tysięcy głosów, Jarosław Gowin 4 tysiące. Frekwencja wyniosła 51 procent.

Tagi: PO, grzegorz schetyna, tomasz siemoniak, wybory, szanse, agnieszka burzyńska

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone