13 Grudnia 2015

Polityka
MiA.jpg
autor: Agnieszka Burzyńska, Michał Majewski

Minister Waszczykowski zwalnia Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jacka Krawca

  • krawiec-bielecki.jpg Krynica-Zdrój, 02.09.2014. Jan Krzysztof Bielecki, prezes zarządu PKN Orlen S.A. Polska - Jacek Krawiec. PAP/Grzegorz Momot

Szef MSZ Witold Waszczykowski pozbawił Jana Krzysztofa Bieleckiego stanowiska przewodniczącego rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z rady wypadł też Jacek Krawiec, szef PKN Orlen.  

 

Zmiany w PISM, który powinien być najważniejszą analityczną jednostką dla instytucji państwa w dziedzinie polityki międzynarodowej. Minister Waszczykowski, jak wynika z naszych informacji, dokonał ostrych cięć w radzie instytutu. Szef MSZ odwołał między innymi szefa rady Jana Krzysztofa Bieleckiego, jego zastępcę Jacka Saryusza-Wolskiego, Jacka Krawca z Orlenu, biznesmena Zbigniewa Niemczyckiego, Sławomira Sikorę z Banku Handlowego czy Beatę Stelmach z General Electric. Z obecnej rady Waszczykowski na stanowiskach pozostawił dwie osoby – wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego oraz Jerzego Koźmińskiego, prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nowym szefem rady, jak się dowiedzieliśmy, będzie znany amerykanista profesor Zbigniew Lewicki. W PISM trwa ponowny konkurs na stanowisko prezesa. Poprzedni, rozstrzygnięty w wakacje, wygrał Sławomir Dębski, ekspert ds. polityki wschodniej i szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Stanowiska jednak nie objął. Uniemożliwił to konflikt wewnątrz obozu Platformy. Dębski stanął do ponownego konkursu, który rozpisano w listopadzie. 

 

 

W PISM, który jest finansowany rocznie kwotą ponad 8 milionów złotych z budżetu, trwa kolejna kontrola MSZ. Nasz rozmówca z resortu dyplomacji: – Wstępna ocena jest taka, że PISM, zamiast zajmować się działalnością analityczną i doradczą, skupiony był na działalności biznesowej. Bez wątpienia ten kierunek będzie zmieniany.  

Tagi: polski instytut spraw międzynarodowych, jak krzysztof bielecki, witold waszczykowski, zbigniew lewicki, agnieszka burzyńska, michał majewski

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone