06 Lipca 2016

Polityka
K48l.jpg
autor: Redakcja

Minister Krzysztof Łanda kłamie

 • Landa.jpg Minister Krzysztof Łanda wiedział, że jego fundacja jest finansowana przez koncerny farmaceutyczne.
 • WHC-2010--1.jpg
 • WHC-2010--2.jpg
 • WHC-2011--1.jpg
 • WHC-2011--2.jpg
 • WHC-2012--1.jpg
 • WHC-2012--2.jpg
 • WHC-2013--1.jpg
 • WHC-2013--2.jpg
 • WHC-2014--1.jpg
 • WHC-2014--2.jpg

 

Minister Krzysztof Łanda twierdzi, że nie pamięta ani nie przypomina sobie, aby jego fundacja otrzymywała pieniądze od koncernów farmaceutycznych. Zapewnia, że wielokrotnie musiał dokładać z własnej kieszeni na utrzymanie funkcjonowania fundacji. Wszystko to w odpowiedzi na pytania zadane przez dziennikarza Gazety Finansowej podczas oficjalnej konferencji Fundacji „Watch Health Care".

 

Z dokumentów, do których dotarł portal „Kulisy24” wynika jednak, że wiceminister zdrowia kłamie. Jako prezes fundacji osobiście podpisywał sprawozdania finansowe „Watch Health Care”. Parafował każdą ze stron. Doskonale musiał wiedzieć o kondycji finansowej fundacji oraz o tym, że otrzymywała ona potężne środki finansowe od koncernów farmaceutycznych. Nie prawdą jest też, że fundacja nie osiągała przychodów. W sprawozdaniu za 2010 rok fundacja z różnych form współpracy z korporacjami farmaceutycznymi lub medycznymi wykazała przychód sięgający 224 056,72 złotych. Część tych pieniędzy fundacja generowała na podstawie tzw. „ogólnej umowy sponsoringu korporacyjnego”.

Wśród sponsorów fundacji Krzysztofa Łandy znalazły się takie podmioty jak Polski Bank Komórek Macierzystych S.A., Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Roche Polska sp. z o.o. oraz Sanofi-Aventis sp. z o.o.. Wszystkie wymienione firmy są powiązane kapitałowo i osobowo z międzynarodowymi korporacjami farmaceutycznymi lub medycznymi. Do tego część przychodów została zakwalifikowana z tytułu „umowy o wykonanie oceny krytycznej przeglądu systematycznego”. Były to przychody od Abbot Laboratories Poland sp. z o.o., GSK Commercial sp. z o.o., Medtronic Poland sp. z o.o.. Co ciekawe niektóre podmioty były podawane ocenie przez fundację ministra Łandy kilkakrotnie.

 

WHC-2010--1.jpg

 

WHC-2010--2.jpg


W sprawozdaniu za rok 2011 fundacja Łandy z form współpracy z korporacjami farmaceutycznymi lub medycznymi wykazała łączny przychód 591 280,48 złotych. Tym razem sponsorami fundacji Krzysztofa Łandy były takie firmy jak: Johnson&Johnson Poland sp. z o.o., GSK Commercial sp. z o.o., Bayer sp. z o.o., Coloplast sp. z o.o. czy Eli Lilly Polska sp. z o.o..

 

WHC-2011--1.jpg

 

WHC-2011--2.jpg


W sprawozdaniu za rok 2012 fundacja Krzysztofa Łandy zanotowała spadek dochodów ze współpracy z firmami medycznymi. W tym okresie przychody fundacji z tego tytułu wyniosły zaledwie 335 000,00 złotych. W tym roku działalność fundacji była sponsorowana między innymi przez: GSK Services sp. z o.o., Novartis Poland sp. z o.o., Biogen Idec Poland sp. z o.o., TEVA Pharmaceuticals Polska sp. z o.o. oraz Bristol Meyers Squibb.

 

WHC-2012--1.jpg

 

WHC-2012--2.jpg


W sprawozdaniu za rok 2013 fundacja Watch Health Care otrzymała od koncernów medycznych łączną kwotę 264 600,00 złotych. W tym okresie do grona sponsorów fundacji ministra Łandy należały takie podmioty jak: Amgen Biotechnologia sp. z o.o., GlaxoSmithKline Ihc Limited, Janssen-Cilag Polska sp. z o.o., Ever Neuro Pharma Gmbh sp. z o.o.

 

WHC-2013--1.jpg

 

WHC-2013--2.jpg


Sprawozdanie z działalności fundacji Watch Health Care za rok 2014 nie zawiera już informacji z jakich tytułów pochodziły poszczególne przychody fundacji. Nie wiadomo też, które firmy sponsorowały działalność fundacji w roku 2014. Jednakże przychody z działalności statutowej wyniosły 392 500,00 złotych. Ty razem z tytułu… organizacji konferencji naukowych.

 

WHC-2014--1.jpg

 

WHC-2014--2.jpg


Na sprawozdanie z działalności fundacji w zeszłym roku musimy jeszcze poczekać, gdyż dopiero niedawno minął termin na jego złożenie.

 

 

Według dokumentów łączne przychody fundacji "Watch Health Care" za okres ostatnich 6 lat to co najmniej 1 542 837,20 złotych. Znaczna część tych pieniędzy pochodzi ze sponsoringu koncernów farmaceutycznych. To wyraźnie przeczy twierdzeniom ministra Łandy. Trudno uwierzyć, że zapomniał o kwocie ponad 1,5 mln złotych uzyskanych od firm. Wszystko na to wskazuje, że minister mataczy kłamiąc i wypierając się powiązań z koncernami farmaceutycznymi.

w odnośniku znajdują się pełne sprawozdania finansowe fundacji Watch Health Care podpisane przez Ministra Krzysztofa Łandę.

 

Tagi: krzysztof łanda, ministerstwo zdrowia, watch health care, refundacja, gsk, sprawozdania, fundacja

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone