05 Października 2015

Polityka
MiA.jpg
autor: Agnieszka Burzyńska, Michał Majewski

Krakowska szkoła kontrwywiadu

  • skw-pytel-siemioniak-komorowski.jpg Warszawa, 02.05.2015. Prezydent Bronisław Komorowski (3L), wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak (2L) oraz nominowany na stopień generała brygady szef SKW płk. Piotr Pytel (P) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. PAP/Bartłomiej Zborowski

Obecne kierownictwo Służby Kontrwywiadu Wojskowego szykuje sobie spadochrony na wypadek nadejścia nowej władzy? Nie chodzi o wyborcze spadochrony, lecz o NATO-owskie centrum szkolenia dla oficerów kontrwywiadu – tłumaczy Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

W Krakowie powstaje centrum szkolenia dla NATO-wskich oficerów kontrwywiadu. Jacek Sońta, rzecznik MON, przyznaje: – Wkrótce w Polsce rozpoczną się wspólne szkolenia oficerów kontrwywiadów państw NATO. Główna siedziba centrum ulokowana zostanie w Krakowie, część obiektów będzie natomiast w słowackiej miejscowości Leszt, gdzie znajduje się ośrodek poligonowy. 

 

O co chodzi? Wysoki rangą urzędnik MON tłumaczy: – Chłopcy z SKW przekonali generałów z NATO, że jest duże zagrożenie szpiegowskie ze strony Rosji i trzeba zacząć się wspólnie szkolić kontrwywiadowczo.

 

Porozumienie o powołaniu centrum szkolenia kontrwywiadowczego podpisał w Norfolk w Stanach Zjednoczonych wiceminister obrony Robert Kupiecki. Ciężar zorganizowania nowej instytucji leży głównie po stronie Polski i Słowacji. – Przy podpisaniu byli obecni także przedstawiciele Chorwacji, Czech, Litwy Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch jako krajów wspierających – poinformował nas Jacek Sońta z MON. 

 

Z wewnątrz SKW napływają sygnały, że akcja „Centrum NATO” to w rzeczywistości sprytny pomysł kierownictwa Służby na wypadek spodziewanej zmiany władzy. – Pochodzący z Krakowa Piotr Pytel, szef SKW, i jego zastępcy zamierzają objąć w Centrum wysokie etaty, by przetrwać nadchodzący czas. Szefem Centrum ma być zastępca szefa SKW, pułkownik Krzysztof Dusza, który w ten sposób wejdzie na generalski etat – opowiada informator z SKW. Ten sam rozmówca wskazuje, że są problemy z lokalem na centrum szkoleniowe w Krakowie i prace nad powołaniem organizacji trwają na pierwszym piętrze przy ulicy Oczki w Warszawie, gdzie swoje gabinety ma kierownictwo SKW. 

 

MON przyznaje, że pierwszym szefem nowej organizacji będzie oficer SKW, nie wskazuje jednak konkretnie na pułkownika Duszę. Problemy lokalowe? MON odpowiedziało nam, że w najbliższych miesiącach lokum będzie oddane i będzie też certyfikowana łączność. – Spodziewamy się, że do końca roku pojawią się pierwsi oficerowie z państw członkowskich NATO – czytamy w odpowiedziach z resortu obrony. 

 

Rozmówca z MON: – Akcja pod tytułem „Zróbmy Centrum, bo nowa władza zwolni nas z roboty w SKW”? No, ale to miałoby krótkie nogi. Przecież nowa władza, jeśli nadejdzie, może wpłynąć na zmianę obsady kierownictwa tego Centrum.

Tagi: skw, kontrwywiad, piotr pytel, krzysztof dusza, mon, centrum kontrwywiadu nato

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone