17 Czerwca 2015

Polityka
DSC1212.jpg
autor: Michał Majewski

Koziej na szefa Akademii Obrony?

  • 00H7883.jpg

Szef BBN generał Stanisław Koziej zostanie rektorem Akademii Obrony Narodowej? Są takie plany. Jego najpoważniejszym konkurentem jest generał Bogusław Pacek.

 

Największa polska uczelnia wojskowa pozostaje bez rektora, którego obowiązki czasowo pełni pułkownik Dariusz Kozerawski. Ta „czasowość” trwa już od roku. Chrapkę na to stanowisko, jak słyszymy w kilku źródłach w MON, ma generał Stanisław Koziej, który w ciągu najbliższych tygodni straci fotel szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Taka nominacja nie byłaby możliwa jeszcze w zeszłym roku, ponieważ nie pozwalały na to przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym. Rektorem mógł być tylko żołnierz w służbie czynnej, a Koziej jest wojskowym emerytem. Przepisy jednak znowelizowano i dziś szefem tej instytucji może zostać żołnierz pozostający w stanie spoczynku. Co ciekawe, na innej uczelni publicznej obecny szef BBN nie mógłby zostać wybrany rektorem ze względu na wiek. Górną granicą jest 70 lat, a Koziej w lipcu kończy 72. Tyle, że na AON-ie nie ma wyborów rektora  – szef tej instytucji jest mianowany przez ministra obrony narodowej. Czy Tomasz Siemoniak powoła na to stanowisko generała Kozieja, współpracownika odchodzącego prezydenta Komorowskiego? Decyzji jeszcze nie ma, a w środowisku wojskowym trwają dyskusje na ten temat. Od rozmówców w MON słyszymy: – Koziej ma wszystkie papiery wojskowe i profesorskie potrzebne, by zająć fotel rektora AON. Problemem jest wiek i afiliacja polityczna.

Jako najpoważniejszy konkurent Kozieja wymieniany jest generał Bogusław Pacek, do zeszłego roku szef Akademii w Rembertowie, dziś doradca ministra Siemoniaka. Generał Pacek w zeszłym roku musiał zwolnić fotel rektora, właśnie ze względu na jeszcze wtedy nieznowelizowane przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym. Kończył 60 lat, odchodził do cywila i nie mógł pozostawać rektorem wojskowej uczelni. Ustawa została jednak znowelizowana i Pacek dziś, jako emerytowany wojskowy, mógłby ponownie szefować Akademii. Rozmówca z MON komentuje: – Gdyby, jak na innych uczelniach, decydowały wybory, Pacek wygrałby z Koziejem. Na Akademii jest popularniejszy od niego. Tu jednak wyborów nie ma. Jest decyzja ministra.

Tagi: Koziej, Pacek, wojsko, AON, rektor, MON, BBN, Siemioniak

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone