07 Stycznia 2016

Polityka
K48l.jpg
autor: Redakcja

Jacek Kurski: Musimy mieć swojego Wojewódzkiego

  • jacek-kurski-tvp-prezes.jpg Jacek Kurski, PAP/Adam Warszawa

Jacek Kurski będzie prezesem TVP. Oto wybór kilkunastu jego cytatów na temat mediów w  Polsce.

 

 

Dlaczego przestał być dziennikarzem

 

Zaczynał pan jako dziennikarz. Co zraziło pana na tyle, że zdecydował się pan odejść z zawodu?

Jego kelnersko-usługowy charakter. Może to zbyt dosadne, przepraszam, bo pani też jest dziennikarką. Bo gdy we trzech dwudziestoletnich łepków: Piotr Semka, Mariusz Wilczyński i ja przejęliśmy w 1986 roku, po wpadce Borusewicza, robienie najważniejszej gazety podziemia w  Polsce północnej („Solidarność” pismo regionu gdańskiego), to mieliśmy poczucie, że słowo jest jak dynamit i nawet z kilkunastoma tysiącami egzemplarzy nakładu zmieniamy świat. 

A później nie?

Nie, nie czułem tego. W wolnej Polsce wykrywałem ciemne sprawy władzy, ale nie miało to  najmniejszego przełożenia na politykę i życie. Zorientowałem się, że to, z czym walczę, jest o  wiele silniejsze ode mnie, bo dysponuje ogromną przewagą w mediach właśnie i  że niewiele  mogę, że biję głową w mur; że trzeba przejść do polityki  i próbować naprawiać ją od środka. 

Byłby pan do dziś dziennikarzem, gdyby tak się nie stało.

Byłbym.

Źródło: „Wprost”, „Krokodyl Kurski”, 2010

 

Jak się skończy historia PiS?

 

To zależy w takim samym stopniu od nas, jak od mediów. Upieram się, że naszą największą zmorą są media mainstreamowe, które budują świadomość Polaków.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 2010

 

Media niszczą opozycję

 

Jacek Kurski: Nie nadążam za polskimi mediami, które ubzdurały sobie, żeby z każdej wypowiedzi prezesa robić temat dnia.

Konrad Piasecki: To źle?

Jacek Kurski: To źle.

Konrad Piasecki: To, że prezes – szef partii opozycyjnej – został trendsetterem polskiej debaty publicznej, to źle? Wydaje mi się, że pan powinien być zachwycony.

Jacek Kurski: Nie, panie redaktorze. Nie jestem zachwycony, dlatego że media w wolnym, demokratycznym kraju powinny odzwierciedlać stan debaty publicznej, a one ją kreują w kierunku niszczenia opozycji. To jest oczywista prawda.

Konrad Piasecki: Cytując prezesa, „media niszczą opozycję”?

Jacek Kurski: Wypreparowując jedno zdanie, rozhuśtowując je do niebywałych rozmiarów i robiąc wokół tego nagonkę – tak, wpływają na kształt debaty publicznej, niszczą opozycję i dorabiają gębę. (...)

Konrad Piasecki: Ja w panu widzę jednak solidne ciągoty do tego, żeby kreować przestrzeń medialną. Może pan się minął z powołaniem?

Jacek Kurski: Ja byłem przez lata dziennikarzem.

Konrad Piasecki: Może powinien pan nim pozostać?

Jacek Kurski: Ja potrafię ocenić, o czym powinna być debata publiczna. Jeżeli przez trzy i pół roku media robią strasznie brzydką rzecz wobec Prawa i Sprawiedliwości i wyolbrzymiają sprawę pani Barbary Blidy, i sugerują, że jest w tym wielka niegodziwość polityków PiS, i w tym tygodniu jest umorzenie oczywistego wątku, że nie było żadnego zacierania śladów, to media, które przez lata robiły klimat przeciwko PiS-owi, powinny dzisiaj mówić o umorzeniu.

Konrad Piasecki: Ale wątek zacierania śladów jest jednym z wielu wątków tej sprawy. Kluczowym wątkiem tej sprawy.

Jacek Kurski: No dobrze, ale służył do atakowania Prawa i Sprawiedliwości. Na tym polega choroba polskich mediów.

Źródło: Kontrwywiad RMF, 8.04.2011

 

To walka gołej d... z batem

 

Mainstreamowe media są „zbrojnym ramieniem partii władzy”. – Nie radzi sobie z tym Kaczyński, nie radzimy i my. To walka gołej d... z batem. Ale trzeba iść do przodu i nie atakować się na polu przeciwnika.

Źródło: „Uważam Rze”, 2012

 

Kabaret na usługach władzy

 

Ale padaka z żartami z PiS na TVP2 w sylwestra. Kabaret na usługach władzy. 60 lat temu śmiałby się z imperialistów. 

Źródło: Twitter @KurskiPL, 31.12.2014

 

Cena tej gry z mainstreamem była jasna: żadnych trudnych tematów

 

Smoleńsk stworzył okazję na przełamanie tego, co nas zabijało od 3 lat – postpolityki, w której królował ogłupiający ludzi PR. Po raz pierwszy od lat ludzie przestali wierzyć w propagandę. Policzyliśmy się, było nas wielu. Polska okazała się inna, niż media pokazywały. A my zamiast pójść za ciosem i mówić „tak jak kłamali o Lechu Kaczyńskim, tak samo kłamali o Jarosławie. Tak jak kłamali o PiS, tak samo kłamali o projekcie IV RP” – zaczęliśmy się orientować na to, co powie mainstream, który nas chwilowo zaakceptował. Ale cena tej gry z mainstreamem była jasna: żadnych trudnych tematów, kontrowersji, spokój. Miłość. Idiotyczne spoty z dębem Bartkiem.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 2010

 

Hipokryzja i stronniczość mediów

 

Okazuje się, że prokurentem, czyli osobą naprawdę bardzo wysokiego zaufania w jednej ze spółek głównego machera od tych przekrętów, jest syn pana prezydenta, Tadeusz Komorowski. To przecież byłoby skrajne załganie, hipokryzja oraz stronniczość mediów, gdyby ta informacja się nie ukazała. Media jednak tego jak zwykle nie podały, więc ja musiałem w odruchu prawdy i sumienia.

Źródło: „Polska the Times”, 2015

 

Są granice niszczenia ludzi przez media

 

Natomiast jest czymś niebywale niegodziwym to, w jaki sposób zaatakował mnie TVN, który porównał mnie do ludzi, którzy podpisują i wychodzą, czyli poświadczają wręcz nieprawdę, ze mną, który przychodzi, podpisuje i siedzi do końca komisji. Dlatego jeżeli TVN nie przeprosi mnie, nie odwoła tych słów, będę musiał, podobnie niestety jak Paweł Kowal, pozwać TVN o zniesławienie, bo są granice niszczenia ludzi przez media. I ja jestem przekonany, że Ryszard C., który zabił działacza PiS, na liście którego był Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i ja, Jacek Kurski, uwierzył w te niechlujne brednie, które niszczą Prawo i Sprawiedliwość w oczach ludzi. Nie ma na to zgody.

Źródło: Kontrwywiad RMF, 2011

 

Jak odetną „Wybiorczej” kasę spółek – starczy tylko na denaturat

 

Zdumionym tandetą dialektyki Michnika u @lis_tomasz i skalą obsesji przed prawicą, Jak odetną GW kasę spółek SP – starczy tylko na denaturat

Źródło: Twitter @KurskiPL, 5.01.2015

 

Żaden działacz PiS nie może cierpieć z głodu i niedostatku

 

Będę konsekwentny w odzyskiwaniu dla PiS urzędu po urzędzie, przedsiębiorstwa po przedsiębiorstwie, agendy po agendzie. Trzeba jasno powiedzieć, że 16 miesięcy po wygranej PiS żaden działacz czy zwolennik naszej partii, który wykrwawiał się w naszych kampaniach wyborczych, nie może cierpieć głodu i niedostatku.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 2007

 

Siła mediów jest wielokrotnie większa niż opozycji

 

Nie mam obsesji mediów, w końcu sam byłem dziennikarzem przez kilkanaście lat. Naprawdę wszystko, co ludzie wiedzą i rozumieją z polityki, dowiadują się z mediów. Siła mediów, jeśli chodzi o kontrolę i rozliczanie władzy, jest wielokrotnie większa niż siła opozycji. Taki mamy system. Dlatego u Tuska PR zastępuje rządzenie.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 2010 

 

Takie same środki ekspresji, którymi jest się samemu zwalczanym

 

Najważniejsze jest to, że mamy bardzo dobrego prezydenta, który robi bardzo wiele dobrego. Do tej pory niewielu Polaków o tym wiedziało. Była pewna szczególna bariera wytwarzana przez część mediów po to, żeby prezydenta pokazywać w sposób niezbyt przychylny. Chociaż na chwilę to się udało. Trzeba zastosować takie środki ekspresji, którymi jest się samemu zwalczanym. Jeżeli prezydent jest dosyć brutalnie atakowany we wszystkich rodzajach mediów przez wszystkie rodzaje środków wyrazów, to też musi dostosowywać swój wizerunek do tej trudnej sytuacji.

Źródło: Kontrwywiad RMF, 2008

 

Program w telewizji obejrzą miliony

 

A ja od pierwszego dnia zakochałem się w telewizji, stała się dla mnie narkotykiem. Daje maksimum efektu przy minimalnym wysiłku. Ile osób przeczyta wasz artykuł o mnie? Przy półmilionowym nakładzie może sto tysięcy. A program w telewizji obejrzą miliony.

Źródło: „Duży Format”, 2005

 

Mieć swojego Wojewódzkiego i Majewskiego

 

Trzeba mieć swoje, w sensie ideowym, seriale sitcomowe, seriale pokazujące nasze wartości na podstawie prawdziwych bohaterów. Trzeba mieć swoje portale, swoją dobrą gazetę, swoje duże media, swoje radio i telewizję. Trzeba oddziaływać na kulturę. Mieć swojego Wojewódzkiego, Majewskiego, kabarety...

Źródło: wp.pl, 2010

Tagi: jacek kurski, prezes, tvp

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone