16 Września 2016

Nasze śledztwa
autor: Łukasz Pawelski

Ujawniamy majątek Kares Świętochowscy Spółka Jawna

  • kares-stacja-1.jpg
  • kares-7c.jpg W wykazie środków trwałych Kares Świętochowscy Spółka Jawna, ujęty jest samochód marki Mercedes-Benz o numerach rejetracyjnych WWE KS55
  • kares-samochod-3.jpg Pojazd ten jest wykorzystywany w działalności nowych spółek min. Kares Trade sp. z o.o..
  • kares-samochod-2.jpg Pojazd o numerze rejestracyjnym WWE KS55.

Firma Kares Świętochowscy Spółka Jawna z Węgrowa, jest zadłużona wobec Skarbu Państwa na kwotę 87 milionów złotych. Tyle wynoszą jej zobowiązania podatkowe. Jednak postępowanie egzekucyjne wobec firmy utknęło w martwym punkcie. Firma do niedawna prowadziła działalność polegającą na produkcji i sprzedaży karmy dla zwierzą oraz hurtowym handlu paliwami. Kłopoty z fiskusem wymusiły zmianę formy prowadzenia interesów. Jej właściciele Paweł Świętochowski i Krzysztof Świętochowski z Węgrowa stworzyli szereg firm zależnych wchodzących w skład grupy kapitałowej Kares. Kares Trade sp. z o.o., Kares Holding sp. z o.o. czy Kares Trade Nieruchomości sp. z o.o. to tylko niektóre firmy barci Świętochowskich. Co ciekawe według sprawozdań finansowych rodzinna firma Świętochowskich posiada majątek, który tylko w niewielkiej części pozwoli na zaspokojenie roszczeń fiskusa. Instytucje państwowe odpowiedzialne za ściąganie podatków pozostają bierne. O sytuacji wokół firmy Kares Świętochowscy Spółka Jawna pisaliśmy już w artykule „Nietykalni baronowie paliwowi”.

 

 

Już w 2015 roku wiadomo było, że Kares Świętochowscy jest na celowniku służb. Kierowcy donosili o tym na forach internetowych. Wizyty organów ścigania i częste kontrole nie były niczym nadzwyczajnym. Przez brak działań urzędników zagrożeni są kontrahenci firmy Kares Świętochowscy Spółka Jawna, którzy ostatecznie mogą ponieść konsekwencje działalności braci Świętochowskich. Ujawnienie przez redakcję „Kulisy24” zadłużenia skarbowego firmy Kares Świętochowscy wywołało falę komentarzy. Ponieważ służby państwowe nie są w stanie ustalić majątku zadłużonej po uszy firmy, robią to dziennikarze naszego portalu.

 

Obecnie bracia Świętochowscy kontynuują swoją działalność przy wykorzystaniu firmy Kares Trade spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma, która obraca setkami milionów złotych ma siedzibę w skromnym biurowcu na warszawskim Śródmieściu. Naszym dziennikarzom udało się sfotografować wejście do siedziby firmy Kares Trade spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma, która wpłaciła kaucję gwarancyjną w wysokości 10 milionów złotych do Ministerstwa Finansów posiada siedzibę w jednym z warszawskich biurowców przy ulicy Nowogrodzkiej. Wejście do siedziby firmy nie imponuje. Gdyby nie powszechnie dostępne dane KRS trudno byłoby znaleźć siedzibę tej korporacji.

 

 

kares-trade-sp.-z-o.o.-siedziba.jpgPokój 411 w budynku przy ulicy Nowogrodzkiej 50 w Warszawie. Tutaj znajduje się siedziba firmy Kares Trade sp. z o.o., która wpłaciła do Ministerstwa Finansów kaucję w wysokości 10 milionów złotych.

 

Przedstawiciele grupy kapitałowej Kares usiłują zatuszować całą sprawę. Wiadomo, że lokalne media nie zdecydowały się na opublikowanie materiału o wątpliwych interesach braci Świętochowskich. Także z dziennikarzami naszego portalu podejmowano próby kontaktu celem „polubownego załatwienia sprawy”. Równocześnie właściciele Kares Świętochowscy Spółka Jawna postanowili działać na poziomie urzędowym. W tym celu nawiązali współpracę z jednym z warszawskich adwokatów, który w czasach rządów PO-PSL pełnił funkcję wiceministra. Kiedyś stawiany za wzór kompetencji i wiedzy, teraz ma za zadanie ochronę interesów firmy, która posiada zadłużenie wobec skarbu państwa z tytułu zaległości podatkowych na kwotę ponad 87 milionów złotych. Pan mecenas posiada liczne kontakty, jednym z nich jest osoba, do której zaufanie miał sam Minister Sportu – Mirosław „Miro” Drzewiecki.

 

Równocześnie redakcja „Kulisy24” została zaszczycona korespondencją pełnomocnika firmy Kares Świętochowscy Spółka Jawna. Początkowo bracia Świętochowscy domagali się zapłaty łącznie 400 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia. Obecnie z przesłanego do redakcji pozwu wynika, że domagają się 100 tys. złotych na wskazany cel społeczny. Jako świadka Kares Świętochowscy Spółka Jawna zgłosiła jednego z dziennikarzy „Głos Węgrowa i Okolic”.  Firma oraz jej właściciele domagają się umieszczenia na portalu „Kulisy24” oświadczenia, w którym autor tekstu Łukasz Pawelski ma przeprosić Krzysztofa Andrzeja Świętochowskiego, Pawła Sławomira Świętochowskiego oraz Kares Świętochowscy Spółka Jawna „za rozpowszechnianie nieprawdziwych i niezweryfikowanych informacji oraz nierzetelnych ocen na temat prowadzonych przez nich działalności gospodarczych”.

 

Urzędy państwowe skutecznie odmawiają udzielenia informacji, na jakim etapie jest postępowanie egzekucyjne wobec firmy Kares Świętochowscy. Jak udało nam się dowiedzieć, postępowanie wobec firmy Kares Świętochowscy Spółka Jawna obecnie prowadzone jest przez Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku. Nie jest wcale trudno ustalić, które firmy mogą ucierpieć na podatkowym zadłużeniu Kares Świętochowscy. Wystarczy wyszukać przetargi, które wygrała ta firma, aby zrozumieć o ilu i jakich podmiotach mówimy. Są to firmy prywatne, ale i przedsiębiorstwa samorządowe. Część firm przyznaje, że nie wie, w jaki sposób zamierza uchronić się przed roszczeniem fiskusa.

 

 Równocześnie majątek, z którego korzystali właściciele firmy Kares Świętochowscy Spółka Jawna w dziwny sposób jest relokowany. Dla przykładu, samochody, którymi poruszali się węgrowscy biznesmeni zostały odwiezione na lawecie w kierunku Warszawy. Były to dwa samochody marki Mercedes-Benz oraz Porsche. Ponieważ skuteczność organów egzekucyjnych wobec Kares Świętochowscy Spółka Jawna pozostawia wiele do życzenia, portal „Kulisy24” publikuje zestawienie majątku ww. firmy. Jak wynika z tego zestawienia początkowa wartość środków trwałych ewidencjonowanych na marzec 2015 roku wynosi zaledwie 14 milionów złotych. Przy ponad 87 milionowym zadłużeniu kwota tylko w niewielkiej części odpowiada stanowi zaległości podatkowych.

 

Z opublikowanych poniżej zdjęć wynika, że niektóre samochody ujęte w wykazie środków trwałych firmy Kares Świętochowscy mają te same numery rejestracyjne, co pojazdy obecnie wykorzystywane przez nowe spółki grupy kapitałowej Kares. Najprawdopodobniej są to te same pojazdy. Miejmy nadzieję, ze tym razem organy egzekucyjne nie będą miały kłopotu z ustaleniem majątku Kares Świętochowscy Spółka Jawna.

 

 

kares-2.jpg

 

Kares-1.jpgŁączna wartość śodków trwałych.

 

kares-3.jpg

 

kares-4.jpg

 

kares-6.jpg

 

kares-5.jpg

 

kares-8.jpg

 

kares-9.jpg

 

kares-7c.jpgW wykazie środków trwałych Kares Świętochowscy Spółka Jawna, ujęty jest samochód marki Mercedes-Benz o numerach rejetracyjnych WWE KS55

 

kares-samochod-3.jpgPojazd ten jest wykorzystywany w działalności nowych spółek min. Kares Trade sp. z o.o..

 

kares-samochod-2.jpgPojazd o numerze rejestracyjnym WWE KS55.

W kolejnym artykule przedstawimy sieć powiązań oraz listę zagrożonych kontrahentów firmy Kares Świętochowscy.

 

Tagi: węgrów, kares, świętochowscy, podatek, baroni paliwowi, urząd skarbowy, naczelnik urzędu skarbowego, długi

© Licencja na publikację © ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone